Haber

Twitch, Trump’ın hesabını süresiz olarak devre dışı bırakır

Twitch, PogChamp ifadesini siliyor çünkü artık "daha fazla şiddetin" yüzü oluyor

Twitch, Trump yanlısı bir çetenin Çarşamba günü ABD Kongre Binası’na saldırmasını özendirme etmesi üstüne Başkan Donald Trump’ın hesabını belirsiz olarak devre dışı bıraktı.

“Dün Kongre Binası’na yapılan şok edici saldırının ışığında, Başkan’ı devre dışı bıraktık. Bir Twitch sözcüsü yaptığı açıklamada, Trump’ın Twitch kanalı ”dedi. “Mevcut doğaüstü koşullar ve Başkan’ın kışkırtıcı söylemi göz önüne alındığında, bunun topluluğumuzu gözetmek ve Twitch’in daha pozitif şiddeti tahrik etmek için kullanılmasını önlemek için gerekli bir adım olduğuna inanıyoruz.” Şirket, görevden ayrıldıktan sonra Trump’ın hesabını baştan değerlendireceğini söylüyor.

Trump’ın hesabı yayında olduğu için arşivlenmiş videolar ve profili hala mevcut. Ancak hesap devre dışı bırakılırken yayın yapamayacak.

Haziran ayında Twitch, Trump’ın akışında yayınlanan “korku doymuş tutum” sebebiyle hesabını geçici olarak yasakladı. Yasaklanmış iki hafta sonra kaldırıldı. Twitch’e tarafından, çarşamba akşamı Twitch ünlü PogChamp ifadesini sildi çünkü yüzüne dayandırılan birey “bugün Kongre Binası’nda meydana gelen olaydan daha sonra daha artı şiddeti özendirme eden” ifadelerde bulundu. Yayınlama platformu, yeni bir açıklama tasarlamak için toplulukla birlikte çalışmayı planlıyor.

Perşembe günü erken saatlerde Facebook, Trump’ın hesabına belirsiz bir yasaklanmış koydu ve yasağın Açılış Günü’nden önce kaldırılmayacağını söyledi. Twitter Çarşamba akşamı Trump’ın hesabını kilitledi ve politikalarının daha artı ihlal edilmesinin hesabının “daimi olarak askıya alınmasına” yol açacağını söyledi.

7 Ocak, 2:34 PM ET : Trump’ın hesap hala yayında, bu yüzden hesap tamamen yasaklanmadı. Başlığı bunu yansıtacak şekilde güncelledik.

Comments
To Top