Haber

Twitch, Irkçı “N Kelimesini” Kullananların Engelleneceğini Açıkladı

Twitch, Irkçı "N Kelimesini" Kullananların Engelleneceğini Açıkladı

Popüler yayın platformu Twitch, hakaret söylemleri politikasında değişikliğe gitti. 22 Ocak tarihiden itibaren uygulanmaya başlanacak olan bu politikanın asıl odak noktası cinsel tacizler olsa da ırkçı iftiralar ve açıklamaları da kapsayacak.

Twitch devlete ait Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İngilizcede siyahileri aşağılama ve hakaret olarak kullanılan, “N-word” olarak geçen kelimeye aleyhinde hoşgörü göstermeyeceklerini dile getirdi. Ayrıca bu kelimenin ayrı telaffuzları için de durumun aynı olduğu belirtildi. Bu kuralın Twitch’teki sohbet kısmı için de geçerli olduğu ve bu kişilerin de otomatik olarak engelleneceği belirtildi.

Twitch’in sözlü taciz önlemleri

twitch

Platform, N kelimesi ile ilgili kararından önce de genel olarak karşı cinsten beklediğini alabilmek için her türlü hareketi yapacak kişilere söylenen “simp” kelimesinin kullanımını da yasaklamıştı. Platform tarafından alınan bu karar, kullanıcılar arasında da dağıtılmış tartışmalara yol açmıştı.

Bir Takım kullanıcılar, bu kelimenin olumsuz emrindeki anlamının bundan böyle kaybolduğunu ve artık yalnızca şakadan kullanıldığını iddia etti fakat Twitch, kullanıcılarından gelen bu yorumlara böylece de kulak asmadı.

twitch

Twitch’in ırkçı söylemler konusunda önlem aldığı tek şey N kelimesini yasaklamak olmadı. Buna aynı şekilde öteki ırkçı söylemleri kullananların da engelleneceği dile getirildi. Keza ABD’de ırkçılıkla birleşik olan Konfederasyon Bayrağı‘nın ve siyah surat kullanımının da engellenme sebebi olduğu belirtildi.

Twitch’in getirdiği yeni kurallar, 22 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak. Platform, yeni politikalarını daha net bir şekilde uyarlamak ve gelen soruları cevaplamak için 20 Ocak tarihinde “Creator Camp” düzenleyecek.

Comments
To Top