Haber

Twitch, Gelen Eleştiriler Nedeniyle Yayın Etiketlerinde Değişiklik Yaptı

Twitch, Gelen Eleştiriler Nedeniyle Yayın Etiketlerinde Değişiklik Yaptı

Genelde oyun yayınlarının yapıldığı Twitch platformunda müzik çalma, sohbet, dans gibi çoğu tema bulunuyor ve kullanıcılar kurallar çerçevesinde diledikleri gibi yayın yapabiliyor. Bir yayına izleyici çekmek ya da izleyiciyi yayın hakkında bilgilendirmek için yayıncılar başlık, oyun, yayın türü ve yayınlama etiketi gibi çoğu değişim yapabiliyor.

Bu yayınlama etiketleri aralarında blind playthrough, yani Türkçe’ye kör oynama olarak çevrilebilecek bir etiket de bulunuyordu. Bu etiket gerçekten bir oyunu öncelikle oynayacak veya oyunla ilgili büyük bir spoiler vermeyecek olan yayıncılar göre yayınlama etiketi olarak kullanılıyordu. Gerçekten kötü bir kavrama sahip olmayan bu etiket, bazı kişiler kadar epeyce tepki aldı ve Twitch, eleştirileri ve şikayetleri dikkate alarak etiketi kaldırdı.

Bir Takım kişiler kararı içten buldu, bazı kişiler ise düşüncesiz bir değişiklik olduğunu belirtti:

Twitch

Neredeyse her değişiklikte olduğu gibi Twitch’in bu değişikliğinde de halk iki tarafa bölündü. Bir taraf, bu değişikliğin rasyonel ve zorunlu olduğunu savunurken, diğer taraf ise bu değişikliğin gerçekten gerekli olmadığını belirtti. Twitch’in yaptığı değişikliği gerekli bulan kişiler, “blind playthrough” etiketinin birincil kelimesinin görme engelli insanlara aleyhinde saygısızlık olduğunu belirterek kaldırılmasının içten olduğunu belirtti.

Öbür taraf ise bu etikette hiçbir şekilde ofansif bir amaç olmadığını ve kimseye karşı herhangi bir saygısızlık yapılmadığını belirtti. Yapılan bu değişikliğin patavatsız olduğunu ve Twitch üzerinde daha büyük problemlerin var olduğunu gösteren bu taraf, son zamanlarda Twitch üstünde patlak veren DMCA olayıyla ilgili platformun eleştiri ve şikâyet yağmuruna tutulması gerektiğini belirtti.

Comments
To Top