Haber

TUSAŞ ile Boeing’den, Geleceğin Hava Araçlarına Yön Verecek İş Birliği Anlaşması

TUSAŞ ile Boeing'den, Geleceğin Hava Araçlarına Yön Verecek İş Birliği Anlaşması

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), uçak devi Boeing ile bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Bu uzlaşma, hava araçlarında kullanılacak termoplastik kompozit parçaların tasarım ve üretimini kapsıyor. TUSAŞ, konuyla ilgili açıklamalarında geleceğin teknolojilerine yatırım yapmaya devam edeceklerini açıklama etti. Varılan anlaşmanın, TUSAŞ’ın yeni kompozit fabrikasının açılışıyla da paralel olması dikkatlerden kaçmıyor.

Devler kadar yapılan açıklamalarda, anlaşma bedeline veya bu anlaşmanın detaylarına değinilmedi. Oysa bu ayrıntı bilinmiyor olsa da TUSAŞ, Türkiye’nin en büyük havacılık şirketlerinden bir tanesine ve dünya devi Boeing ile anlaşmaya varılması, şirket için kritik bir yük arz ediyor. 

İşte TUSAŞ’ın konuyla ilgili açıklaması

TUSAŞ

Bugüne değin Milli Muharip Uçak, İHA, Atak, Hürkuş ve Hürjet gibi havacılığa karşın projelerde etkin rol oynayan TUSAŞ, kısa bir vakit sonra da dünyanın dördüncüsü büyüklüğündeki kapalı bölge kompozit fabrikasını hizmete açacak. Iyice otonom sistemlerle hazırlanan tesis, yapay zekanın da desteği ile hatasız kompozit malzeme üretmeyi amaçlıyor.

Comments
To Top