Haber

Türkiye’ye Saç Ekimi İçin Gelen Turistlerin Ülkelerinde Covid-19 Vaka Sayılarını Artırdığı İddia Edildi

Türkiye’ye Saç Ekimi İçin Gelen Turistlerin Ülkelerinde Covid-19 Vaka Sayılarını Artırdığı İddia Edildi

İspanya’nın Extremadura adlı küçük bir kasabasında ufak çaplı bir Covid-19 patlaması yaşanıyor. Bu patlamanın en büyük sebebi ise Türkiye’ye saç ekim operasyonu için dışarı giden 20’den fazla kişi olarak gösteriliyor. Hastalar, İspanya’ya geri döndükten sonradan durumdan habersiz bir şekilde 250 kişiyle yakın bağlantı kurarak testi artı meydana çıkan 29 kişinin Covid-19’a yakalanmasına sebep olmuş olabilir.  

Extremadura’da berberlik yapan Manuel Parada, saç ekimi için müşterilerini Türkiye’ye götürmesi nedeniyle suçlamaların bütün aleyhinde yer alıyor. Yaşanan Covid-19 krizinin ardından, kasabada okulların kapatılması gibi bir dizi sıkı önlem alındı. 

Berber: Virüsü Türkiye’den kapma olasılığımız fazla düşük 

İspanya Extremadura

Manuel Parada, 20’den fazla müşterisiyle birlikte saç ekimi operasyonu için Türkiye’ye geldi. 3 jurnal ziyaretlerinin arkasından ülkelerine dönen hastalar, Covid-19’a yakalandıklarından habersiz bir şekilde jurnal hayatlarına devam ettiler. Fakat kasabada yoğun bir şekilde Covid-19 vakaları görülmeye başlandı ve Türkiye’ye giden hastalardan 17’sinde Covid-19 virüsü tespit edildi. Saç ekimi operasyonu geçiren hastaların, 250 kişiyle yakın temasta bulundukları saptandı ve kasabada yoğun önlemler alınmaya başlandı. 

Manuel Parada, Türkiye’de Covid-19 ile ilgili çok sıkı önlemler bulunduğunu ve ekiple birlikte kurallara defalarca uyduklarını dile getirerek, virüse Türkiye’de yakalanma olasılıklarının çok düşük olduğunu belirtti. İspanya basınına yapmış olduğu açıklamada Parada, şu sözleri dile getirdi; “Türkiye’ye tatil yapmaya yok, saç ekimi yaptırmaya gittik. Ziyaretimiz tıbbi amaçlı olduğu için de seyahat onayı aldık. Eğer riskli bir durum olsaydı bize en ilk önce tasdik zaten verilmezdi. Sosyal medyada bize karşısında yapılan atıflardan fazla sıkıldık. İnsanlar detaylarını bilmedikleri şeyleri eleştirmeyi bir an önce bırakmalı. Virüsün yayılmasına sebep olan daha çoğu unsur var ama kimse onları konuşmuyor.” 

Salgının kaynağını henüz tespit edemeyen yetkililer, hastaları Madrid Havalimanı’ndan Extremadure’ye getiren otobüs şoförünü bile çözümleme altına aldı. Kasabada 500’den artı öğrenciye eğitim veren bir okul, velilerde ve bazı öğretmenlerde Covid-19 saptama edilmesinin üstüne kapatıldı. Belediye başkanı Magdalena Carmona, durumun kasaba için peki iyi gitmediğini ama defalarca birlikte bu krizin üstesinden gelebileceklerini düşündüğünü dile getirdi.  

Comments
To Top