Haber

Türkiye’ye 50 Milyon Adet Gelecek Koronavirüs Aşısı Hakkında 10 Detay

Türkiye’ye 50 Milyon Adet Gelecek Koronavirüs Aşısı Hakkında 10 Detay

Aylardır tüm dünyanın gözü, bizi COVID – 19 pandemisinden kurtaracak aşının üzerindeydi. Yakın zamanda Rusya’dan Sputnik aşısı, Türk doktorların kurucusu olduğu BioNTech ve ilaç devi Pfizer’den etkin bir aşı ve Çinli Sinovac Biotech şirketinden CoronaVac koronavirüs aşısı müjdelerini almıştık. Ülkemize ilk olarak 50 milyon doz CoronaVac koronavirüs aşısı geliyor, diğer aşılar ise ilerleyen aylarda gelecek.

CoronaVac koronavirüs aşısı herkesi heyecanlandırmış olsa bile o kadar fazla kişinin aklında bu aşının nasıl ve ne zaman uygulanacağı, ücretinin ne olacağı, alt etkilerinin ne olduğu soruları var. Ilk Olarak Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu elde etmek üzere pek fazla tıp uzmanı CoronaVac koronavirüs aşısı ile, dilekçe ile ve diğer merak edilen noktalar ile ilgili ayrıntılı talimatlar yaptılar. İşte koronavirüs aşısı ile ilgili bilmeniz gereken 10 ayrıntı.

CoronaVac koronavirüs aşısı ile ilgili 10 detaylar:

Aralık ayı bitmeden geliyor İlk olarak afiyet çalışanlarına uygulanacak Aşı ülkemizde ücretsiz olarak uygulanacak Diğer aşıların ücretli olmasının nedeni maliyet farkı Her bir aşılamanın maliyeti 30 dolar CoronaVac koronavirüs aşısı virüse karşı %90 etkin Aşı yapıldıktan 14 gün daha sonra antikor üretimi başlıyor CoronaVac inaktif olduğu için tercih edildi Aşının önemli bağlı etkileri yok Toplumsal bağışıklık hedefleniyor

Aralık ayı bitmeden geliyor:

coronavac

Türkiye ile Çinli ilaç şirketi Sinovac Biotech aralarında yapılan anlaşmaya tarafından Aralık ayı bitmeden ülkemize tam 20 milyon CoronaVac koronavirüs aşısı gelecek. 2021 yılı Ocak ayında 10 milyon ve Şubat ayında 20 milyon doz daha aşı gelmesi planlandı. Üç ayda toplam olarak ülkemize gelecek CoronaVac koronavirüs aşısı 50 milyon doz. 

İlk olarak sıhhat çalışanlarına uygulanacak:

aşı, sağlık çalışanı

CoronaVac koronavirüs aşısı uygulamasının 11 Aralık 2020 tarihinde yapılması planlanıyor. Her şey planlandığı gibi giderse aşı uygulaması ilk olarak, bu süreçte en büyük risk altında olan afiyet çalışanlarına uygulanacak. Afiyet çalışanlarına yapılacak uygulamanın arkasında aşı risk grubunda olan öteki vatandaşlar üstünde uygulanacak. 

Aşı ülkemizde ücretsiz olarak uygulanacak:

koronavirüs aşısı

Çinli ilaç şirketi Sinovac Biotech göre üretilen CoronaVac koronavirüs aşısı ülkemize 50 milyon doz gelecek ve aşı uygulaması ayrıntılarıyla ücretsiz olacak. CoronaVac koronavirüs aşısı herhangi bir sosyal sigorta ya da kazanç durumu gözetmeden herkese ücretsiz bir şekilde uygulanacak. Ama sonradan ülkemize gelen aşılar ücretli olarak vatandaşlara sunulacak.

Diğer aşıların ücretli olmasının nedeni maliyet farkı:

pfizer

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca’nın; Çin CoronaVac koronavirüs aşısı ücretsiz olacak, diğerleri para ile satılacak demesinin en büyük nedeni maliyet farkı. Çünkü Biontech/Pfizer ve Moderna aşılarının -70 derecede saklanması gerekiyor ve bunun için maliyeti 10 ile 15 bin dolar arasında değişen, özel soğutma dolapları alınması gerekiyor.

Her bir aşılamanın maliyeti 30 dolar:

sinovac

Sinovac Biotech tarafından Çin’de üretiliyor olan CoronaVac koronavirüs aşısının her bir dozunun maliyeti 200 yuan yani yaklaşık 30 dolar. Ama bambaşka ülkelerde, ayrı fiyatlar üzerinden satmak yapılabilir. Misal devretmek icabında Endonezya, doz başına 13,60 dolar bir fiyata sahip olacağını açıklamıştı. 

CoronaVac koronavirüs aşısı virüse karşısında %90 etkili:

covid 19 aşısı

Yapılan çalışmalar sonucu CoronaVac koronavirüs aşısının virüs üstünde en az %90 etkili olduğu görüldü. %90 az bir oran gibi görünebilir oysa vücudun virüsle savaşabilmesi ve bağışıklık kazanabilmesi için %90 galibiyet epeyce tatmin edici bir oran. Keza bu oranın minimum tesir durumunda ortaya çıktığı, bambaşka gruplarda daha yüksek oranda etkili olabildiğini hatırlatalım.

Aşı yapıldıktan 14 gün daha sonra antikor üretimi başlıyor:

sinovac aşı

CoronaVac koronavirüs aşısı yapıldığı lahza etki etmiyor. Aşı yapıldıktan daha sonra gövde tarafından ilk antikorların oluşması için 14 gün gerekiyor. 14 gün daha sonra oluşan antikorlar ise virüse karşı en düşük %90 etkili oluyorlar. Bu zaman oldukça süratli kabul ediliyor ve böylece Dünya Sıhhat Örgütü CoronaVac koronavirüs aşısının acele uygulanabilir olduğunu belirtiyor.

CoronaVac inaktif olduğu için seçim edildi:

moderna

Ülkemizde başlangıçta Çinli ilaç şirketi Sinovac Biotech kadar üretilen CoronaVac koronavirüs aşısının seçim edilmesinin nedeni inaktif olması yani öteki aşılardan daha basit taşınabilir ve saklanabilir olması. Biontech/Pfizer ve Moderna şirketlerinin ürettiği aşıların -70 derece saklanması gerekiyor. Böyle bir gizleme derecesi ile aşıları muhafaza etmek ve taşımak, hem şiddet ayrıca de büyük maliyet gerektiriyor.

Aşının önemli ast etkileri değil:

aşı, yan etki

CoronaVac koronavirüs aşısının hangi alt etkilere sahip olduğu, aşı ile ilgili en merak edilen konulardan bir tanesi. İnsanlar üstünde yapılan denemelerde ölümcül bir alt etkisi olmadığı görüldü. 6 Kasım 2020 tarihli ara değer biçme raporuna göre aşı yapılan kişilerin %7,5’inde yorgunluk, %3,5’inde baş ağrısı, %3’ünde kas ağrısı, %3’ünde alev, %2,5’inde ise enjeksiyon yerinde sancı gibi çok da önemli olmayan ast etkiler saptandı.

Toplumsal bağışıklık hedefleniyor:

toplumsal bağışıklık

Aşı uygulaması sonucunda toplumsal bağışıklık yaratılması hedefleniyor ve bunun için ilk olarak ülkenin %60’ının aşılanması gerekiyor. Toplumun %60’ının aşılanması aramak hedeflenen toplumsal bağışıklığa ulaşılması ve salgın yayılımının durdurulması anlamına geliyor. Sonraki süreçte ise bütün toplumun aşılanması ve virüsün iyice ortadan kalkması hedefleniyor.

Çin merkezli hap şirketi Sinovac Biotech kadar üretilen CoronaVac koronavirüs aşısı 50 milyon doz olarak ülkemize geliyor. İlk olarak sağlık durumu çalışanları, ardındaki da tehlike grubunda olan vatandaşların aşılanması planlanıyor. İlk süreç planlandığı gibi giderse çok yakın zamanda pandeminin etkisinin azalacağı ve ağır ağır eski günlere döneceğimiz düşünülüyor. 

Comments
To Top