Haber

Türkiye’ye 2020 Yılında 102 Bini Aşkın Siber Saldırı Girişimi Oldu

Türkiye'ye 2020 Yılında 102 Bini Aşkın Siber Saldırı Girişimi Oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Uluslararası Veri Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı‘nda bir takım talimat yaptı. Yaptığı açıklamalarda siber güvenlik meselesine de değinen Bakan Karaismailoğlu, 2020’nin başından beri Türkiye’ye karşın 102 binden artı siber saldırı girişimi olduğunu söyledi. Bu girişimlerin bir bölümü engellenebilirken, bazıları ise siber atak haline geldi.

İletişim Platformu’nden yayımlanan COVID-19 korkutma istihbarat raporuyla ilgili de konuşan Karaismailoğlu, pandemi sürecinde 42 adet fena amaçlı yazılım incelemesi, 569 adet de fena amaçlı yazılım bilgisinin paylaşıldığını ifade etti. Bakan kadar yapılan açıklamalara göre bu süreçte, 814 adet zararlı dropper ile komuta teftiş merkezi engellendi.

Siber atak sayısı her yıl azıcık daha artıyor

Siber saldırı

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Karaismailoğlu, Türkiye’nin geçtiğimiz yıllardaki siber saldırı istatistiklerini de açıkladı. Yapılan açıklamalarda, 2018 yılında 73 bin siber hamle girişimi olduğu, bu hücum girişimlerinin 2019 yılında 150 bine yükseldiği ifade edildi. 2020 yılı için açıklanan 102 bini aşkın siber hamle girişimi, bilgisayar korsanlarının Türkiye’yi gaye alma ihtimallerinin arttığının bir göstergesi.

Türkiye’nin siber güvenliğini sağlayabilmek namına yerli ve ulusal çözümler geliştirilmeye çalışıldığını ifade eden Karaismailoğlu, tamamen yerli kaynaklarla üretilen Fırtına, Avcı ve Azad gibi yazılımların iyi meslek çıkardığını, bu uygulamalar sayesinde Türkiye’nin Global Siber Güvenlik Endeksi’nde 23 basamak yükseldiğini söyledi. Endeksin mevcut verilerini de aktaran Karaismailoğlu, Türkiye’nin dünya genelinde 20, Avrupa’da ise 11. sırada yer aldığını belirtti.

Comments
To Top