Haber

Türkiye’nin Yerli Koronavirüs Aşısı ve Aşının Korunduğu Oda İlk Kez Görüntülendi

Türkiye’nin Yerli Koronavirüs Aşısı ve Aşının Korunduğu Oda İlk Kez Görüntülendi

Koronavirüs aşısıyla ilgili çalışmalarını sürdüren Erciyes Üniversitesi, kapılarını basına açtı. Demirören Haber Ajansı aşının saklandığı odayı görüntülerken, bu odayla ilgili de ayrıntılı data aldı.

Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) ile İyi Klinik Başvuru Formu ve Araştırma Merkezi (İKUM) göre geliştirilen, Faz1 çalışmaları devam etmekte olan koronavirüs aşısıyla ilgili talimat, İKUM Müdür Yardımcısı Ahmet İnal kadar yapıldı. İnal, şu lahza için Türkiye’deki en zinde koronavirüs aşı adayının hangi koşullarda saklandığını ve bu aşının bulunduğu odanın özelliklerini anlattı.

Yerli koronavirüs aşısı, özel bir odada bulunan özel bir dolapta saklanıyor

Koronavirüs aşısının saklandığı oda

Ahmet İnal tarafından yapılan açıklamalara kadar yerli koronavirüs aşısı, güvenlikli bir odada saklanıyor. Odanın baştan başa ısı kaydı yapıldığını gösteren İnal, odanın ısı haritasının çıkarıldığını, bu ısı haritasının da bir alarm sistemine emrindeki olduğunu açıklama ediyor. Mümkün durumlarda ayrıca personel ayrıca de idare birimine uyarı gönderildiğini söyleyen İKUM müdür yardımcısı, ısı düşmesi veya yükselmesi durumunda müdahale edebildiklerini belirtiyor. Ahmet İnal, odanın yalnızca ısı yok, nem açısından da teftiş edildiğini ifade ediyor.

Yerli koronavirüs aşısı, işte bu dolapta saklanıyor

Erciyes Üniversitesi

İKUM Müdür Yardımcısı İnal, yerli koronavirüs aşısı adayının saklandığı dolabın, buzdolaplarıyla aynı standartlarda olduğunu söylüyor. Aşının dolaptan çıktıktan daha sonra 15 dakika oda sıcaklığında bekletildiğini ifade eden İnal, bu vakit sonunda da gönüllüler üstünde başvuru yapıldığını belirtiyor. Dolap sıcaklığının dört derece olduğunu vurgulayan İnal, yerli aşının bu şartlarda korunabileceğinin altını çiziyor.

Erciyes Üniversitesi göre geliştirilen Faz1 aşamasındaki namzet aşı, şu an için 44 gönüllü üzerinde uygulanıyor. 14 Aralık tarihinde tamamlanacak olan aşamadan hemencecik sonra da Faz2 çalışmaları başlayacak. Zaman kaybetmek istemeyen ekip, 15 Aralık itibarıyla Faz2 çalışmalarını başlatacak.

bunun dışında Türkiye’ye gelecek COVID-19 aşısı CoronaVac hakkında bilinen 10 detayla ilgili hazırladığımız içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Comments
To Top