Haber

Türkiye’nin Son Sırada Yer Aldığı ‘iPhone 12 Pro Almak İçin Kaç Gün Çalışılmalı?’ Araştırması

Türkiye'nin Son Sırada Yer Aldığı 'iPhone 12 Pro Almak İçin Kaç Gün Çalışılmalı?' Araştırması

Daha fazla indirim kuponlarını bir yerde toplamasıyla aşina Picodi, ara sıra çok konuşulan araştırmaların altına da imza atıyor. Yeni bir araştırmasının sonuçlarını ifade eden şirket, bu kere bir iPhone 12 Pro’nun hangi ülkede kaç gün çalışarak satın alınabileceğini ortaya koydu. Türkiye için epeyce sıkıcı detaylar taşıyan araştırma, çarpıcı sonuçlarıyla dikkat çekecek gibi görünüyor.

Apple, internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamalarda, iPhone 12 Pro’nun fiyatının 14.999 TL olacağını açıklamıştı. Picodi, bu fiyat açıklamasının arkasında onlarca ülkeyi kapsayan bir araştırma yaptı. Bu araştırma zarfında da ülkelerdeki ortalama maaş miktarıyla iPhone 12 Pro’nun o ülkedeki bedeli oranlandı. Üzgünüz ancak Türkiye, araştırmaya dahil edilen ülkeler arasında son sırada yer aldı. Yani Türkiye’deki bir alıcı, iPhone 12 Pro satın edinmek için öteki ülkelerde yaşayanlardan fazla daha artı hedeflemek zorunda.

Türkiye’de bir iPhone 12 Pro satın elde etmek, 103,8 gün sürüyor

iPhone 12 Pro

Picodi, araştırmanın ilk aşamasında Numbeo isimli küresel veritabanını kullandı. Veritabanında bulunan bilgilere kadar Türkiye’deki sıradan maaş miktarı, 3.035 TL idi. Bu parayı önce günlük kazanca bölen Picodi ekibi, arkasından bu sayede iPhone 12 Pro satın elde etmek isteyen bir Türkün ne kadar çalışması gerektiğini buldu. Yapılan matematiğe tarafından Türkiye’de iPhone 12 Pro satın edinmek isteyen bir kişinin 103,8 gün çalışması gerekiyor. Araştırmada, bizim hemen üzerimizde yer alan Filipinler’deki bir tüketici ise bu akıllı telefonu, 88,2 günde satın alabiliyor.

Picodi kadar yapılan araştırmaya göre iPhone 12 Pro satın alma konusunda en iyi olan ülkeler, sırasıyla İsviçre, ABD ve Avustralya. Buna göre İsviçre’deki bir alıcı, sadece 4,4 günlük kazancı ile bir iPhone 12 Pro sahibi olabiliyor. ABD’deki bir alıcı, iPhone 12 Pro’yu 6,1 günde satın alırken Avustralya’daki bir alıcı içinse bu süre, 6,6 gün olarak karşımıza çıkıyor. Hem, Almanya’daki bir tüketicinin iPhone 12 Pro alması için 9,7 gün çalışması gerekirken bir İtalyan, bu telefona 18,3 günde sahip olabiliyor.

Türkiye, geçtiğimiz yıl daha az çalışarak iPhone 11 Pro satın alabiliyordu

iPhone 11 Pro

Picodi, benzer araştırmayı 2019 yılında, iPhone 11 Pro için de gerçekleştirmişti. Geçtiğimiz yıl yapılan araştırmaya göre Türkiye’deki ortalama bir yurttaş, 89,1 gün çalışarak iPhone 11 Pro sahibi olabiliyordu. Numbeo, geçtiğimiz sene Türkiye için sıradan maaş miktarını 2.593 TL olarak açıklamıştı. Hem iPhone 11 Pro’nun fiyatı da 10.999 TL olarak belirlenmişti. 2020’de değişen koşullar, Türkiye’deki Apple hayranlarını daha kafa patlatmak zorunda bırakmış durumda.

İşte yapılan araştırmaya kadar farklı ülkelerde iPhone 12 Pro almak için çalışılması gereken günler

Picodi, iPhone 12 Pro araştırması

Comments
To Top