Haber

Türkiye’nin Ne Kadar Önemli Bir Aktör Olduğunu Gösteren ‘Dünya Arı Haritası’ Çıkarıldı

Türkiye'nin Ne Kadar Önemli Bir Aktör Olduğunu Gösteren 'Dünya Arı Haritası' Çıkarıldı

Dünya üzerinde insanların düşündüğünün fazla daha üstünde, 20 binden fazla arı türü olduğu düşünülüyor fakat bu türlerin nasıl dağıldığını tam olarak anlamak biraz şiddet. Şimdiyse yeni bir çalışma yayınlayan bilim insanları, doğanın en kayda değer çiçek tozu taşıyıcılarından birinin çeşitliliğini başta haritalayarak arıları korumaya yönelik dev bir adım attılar.

Haşere ilacı kullanımı ve iklim değişikliği gibi insan faaliyetleri sebebiyle dünyadaki arı popülasyonlarının tehlike aşağı olduğu biliniyor. Bu sebeple arı türlerinin dağılımını çakmak ve hangi türlerin hangi ekosisteme bağlı olduğunu bilmek, koruma ve popülasyonlardaki düşüşü önlemek için büyük tartma arz ediyor.

Dünyadaki arı çeşitliliğini gösteren harita:

Arı çeşitliliği haritası

Egzersiz dahilinde arı türlerinin dünya genelindeki detaylı dağıtım listesi ile takriben 6 milyon halka açık arı kaydını kullanan milletlerarası bir araştırma ekibi, küresel arı çeşitliliğini haritalandırmayı başardı.

Alışılagelmiş şartlarda birçok bitki ve hayvan tropik bölgelere içten gidildikçe daha yüksek, kutuplara içten gidildikçe ise daha düşük biyoçeşitliliğin olduğu bir modeli takip ediyor. Arılar ise bu kuralın bir istisnası gibi görünüyor. Yani kutuplara içten daha eksik nesil varken, ekvator yakınlarında da farklılık azalıyor. Arıların daha eksik olduğu bölgelerde ise eşek arısı, hamamböceği veya güve gibi alternatif çiçek tozu taşıyıcılarda yükselme görülüyor.

Türkiye, arı çeşitliliğinin en yüksek olduğu bölgelerden biri:

Arı çeşitliliği haritası

Yapılan çalışmanın verileri, arıların tropikal bölgelere kadar çölleri ve ılıman ortamları tercih ettiğini gösteriyor. Bunun nedeni ise ağaçların, arılara alçaktaki bitki ve çiçeklere kıyasla daha eksik besin kaynağı sağlaması olarak açıklanıyor. bununla birlikte nemin, polen kaynaklarına hasar vermesi de dağılımda manâlı rol oynuyor.

Bu noktada ekvatora yakın iklimden uzaktan konumlanan Türkiye, arı çeşitliliğinin en yüksek olduğu bölgelerin başında geliyor. Konu hakkında konuşan çalışmanın yazarlarından John Ascher, “Birleşmiş Devletler, açık ara en fazla arı türüne sahip ancak Afrika kıtasında ve Orta Doğu’da da yüksek seviyelerde keşfedilmemiş çeşitliliğin geniş alanlar var; tropik bölgelerden daha artı” dedi.

Çalışmada arıların dünyadaki en önemli polen taşıyıcılardan biri olduğuna uyarı çekilirken bu türler ortadan kaybolursa bitkilerin, mahsullerin ve potansiyel olarak tüm ekosistemlerin domino etkisiyle kaybolacağına aksan yapıldı.

Comments
To Top