Haber

Türkiye’nin Kasım 2020’ye Ait Yapay Zeka Ekosistem Haritası Yayımlandı

Türkiye'nin Kasım 2020'ye Ait Yapay Zeka Ekosistem Haritası Yayımlandı

Bundan Böyle hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen suni akıl, Türkiye’de de fazlasıyla önemseniyor. Hatta bu sektör üzerine yerleşmiş olan “Türkiye Yapay Akıl İnisiyatifi” (TRAI) grubu, ülkemizde suni akıl üstüne çalışan birey ve kurumların bir araya gelebilmelerini, tüm paydaşların aynı zamanlı gelişebilmesini ve sürdürülebilirliği sağlamaya çalışıyor. Grup acilen, Kasım 2020 için suni zeka ekosistem haritasını yayımladı.

Yapay akıl ekosistem haritası, TRAI bünyesinde olan birey veya kurumları gösteriyor. Grubun yaptığı açıklamalara göre kasım ayı itibarıyla, Türkiye’de 145 suni zeka girişimi bulunuyor. Bu girişimler; data analitiği, bakış işleme, arama motoru, otonom araçlar, cihaz öğrenimi ve robotik süreç otomasyonu gibi ayrı alanlara dağılıyor. 

İşte TRAI’nin suni akıl ekosistem haritası

TRAI yapay zeka ekosistem haritası

Türkiye Yapay Akıl İnisiyatifi’nin açıkladığı verilere kadar ülkemizdeki suni zeka girişimlerin büyük bölümü, manzara işleme teknolojileri üstüne yürütülen çalışmalardan oluşuyor. Bu bağlamda 39 şirket, bu kategori aşağıda yer alıyor. Türkiye’deki en yaygın ikinci suni zeka kategorisi ise makine öğrenimi. İnisiyatif yetkilileri, 28 şirketin alet öğrenimi üstüne çalıştığını ifade ediyorlar.

Suni zeka ekosistem haritasının detaylarına bakmaya devam ettiğimizde, 18 şirketin chatbot ve diyalogsal yapay akıl üzerine, 18 şirketin önsezi ve bilgi analitiği üstüne, 15 şirketin doğal dil işleme üzerine, 7 şirketin robotik süreç otomasyonu üzerine, 6 şirketin arama motoru ve arama asistanı üstüne, 6 şirketin otonom araçlar üstüne, 5 şirketin optimizasyon üzerine ve son olarak da 3 şirketin, zeki platformlar üzerinde çalıştığını görüyoruz. Bu sayılar, Türkiye’deki kurum ve kuruluşların yapay zekaya doğrusu ne kadar tartı verdiklerini gözler önüne seriyor.

TRAI Logo

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi bünyesindeki şirketlerin sayısı da her geçen gün birazcık daha artıyor. Zira inisiyatifin kurulduğu 2017 yılında yalnızca 24 girişimi vardı. 2018 yılında 64’e yükselen girişim sayısı, 2019 yılında ise 75’e ulaştı. Koronavirüs pandemisinin Türkiye’deki varlığının ilan edildiği mart ayına dek 112’ye yükselen teşebbüs sayısı, temmuz ayında ise 134 seviyelerine geldi. Her geçen gün çoğalan TRAI’deki girişim sayısı bugünse 145 olarak açıklandı. İnisiyatifle ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi almak için, burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz

Comments
To Top