Haber

Türkiye’nin İlk Yerli Aşısı Kullanıma Hazır Olduğu Duyuruldu COVID-19 İçin Değil

Türkiye'nin İlk Yerli Aşısı Kullanıma Hazır Olduğu Duyuruldu COVID-19 İçin Değil

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, yazılmış bir izah etme yaparak önemli bir haber verdi. Bakan Koca, yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin ilk yerli aşısının hazırlanmış olduğunu duyurdu. 2015 yılından beri sürdürülen çalışmaların meyvesini verdiğini söyleyen Fahrettin Koca, yetişkinler için geliştirilen tetanoz-difteri aşısının kullanıma hazırlanmış olduğunu açıkladı.

Yapılan açıklamalarda, aşı çalışmasının “Yerelleşme ve Millileşme Projesi” dahilinde desteklendiği, sürecin başından sonuna kadar da sadece yerli imkanlardan faydalanıldığı belirtildi. Aşıyı üretecek şirketin ilk dolumu 2017 yılında yaptığını belirten Fahrettin Koca, bu aşının uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli aşı olduğunu sözlerine ekledi.

“Önemli bir başarıya imza atılmış oldu”

İlk yerli aşı kullanıma hazır.

Afiyet Bakanı Koca, yerli aşı meselesinin çok kritik olduğunu ve tetanoz-difteri aşısıyla da bu alanda çok önemli bir başarıya imza atılmış olduğunu açıklama etti. Aşının üretildiği tesislere de değinen Koca, projenin çalıştığı tesisin “İyi Imal Prosesi” belgesine sahip olduğunu belirtti. Koca, aşının kalite denetimlerinin yapıldığını, uygunluğunun onaylandığını söyledi.

Bakan Koca’nın konuyla ilgili diğer açıklamaları şu şekilde:

Böylece yerli aşı üretiminin gündemde olduğu bir dönemde bu alanda manâlı bir başarıya imza atılmış oldu. Yerlileşme politikası çerçevesinde başlattığımız yerli aşı üretimine yönelik süreç yeni müjdelerle devam edecek. Uğurlu olsun.

Comments
To Top