Haber

Türkiye’nin İlk Koronavirüs Aşı Anlaşmasına Dair Detaylar Belli Oldu: Tarihler Açıklandı

Türkiye'nin İlk Koronavirüs Aşı Anlaşmasına Dair Detaylar Belli Oldu: Tarihler Açıklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan göre kasım ayının son günü açıklanan kısıtlamalarla birlikte, Türkiye’deki koronavirüs aşı uygulamalarına dair ilk teferruat da emin olmuştu. Erdoğan 50 milyon doz aşı getirileceğini açıklamıştı. Fakat laf konusu aşıların nereden geleceği merak konusuydu. 

Türkiye derhal Çinli Sinovac öncelikle almak üzere, Prof. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci’nin şirketi BionTech’in aşıları için de görüşmelere devam ediyor. Almanya merkezli şirket, Pfizer ile geliştirdiği aşıdan Aralık ayında Türkiye’ye 1 milyon doz gönderecek. Az Önce netleşmese de Türkiye, %90 galibiyet oranı bulunduğu açıklanan BionTech ve Pfizer aşısından 25 milyon doz alacak.

Çinli Sinovac ile Türkiye’nin aşı anlaşması: Ne kadar ve ne vakit gelecek, kime uygulanacak?

koronavirüs aşısı

Aşı üreticisi: Sinovac Aşı adı: Coronavac Toplam doz: 50 milyon Vakit: Aralık’ta 20 milyon, Ocak’ta 10 milyon, Şubat’ta 20 milyon İlk dilekçe: 11 Aralık 2020; İlk olarak Afiyet çalışanlarına uygulanacak. Arkasından diğer risk gruplarına uygulanmaya devam edilecek. 

Çin merkezli ilaç şirketi Sinovac ile birlikte geliştirilen koronavirüs aşısından Türkiye’ye önümüzdeki üç ay içerisinde 50 milyon doz Covid-19 aşısı getirilecek. Anlaşmaya göre bunun 20 milyonu Aralık ayı bitmeden ülkemizde olacak. Ocak ayında ise 10 milyon doz daha Sinovac aşısı gelecek ve devamı şubat ayına kalacak. 

Sıhhat Bakanlığı aşı anlaşmalarını duyururken hangi gruplara ne süre uygulanacağına dair birincil detaylar da muhakkak oldu. Buna tarafından 11 Aralık’tan itibaren en yüksek riski taşıyan sıhhat çalışanlarına Sinovac’tan gelen aşılar uygulanmaya başlanacak. Afiyet çalışanlarını diğer risk grupları peşine düşüp takip edecek. Hiçbir yurttaş aşıya aidat ödemeyecek. 

bir de Erciyes Üniversitesi kadar geliştirilen yerli koronavirüs aşısı için çalışmaların devam ettiği ve Evre 3 aşamasından sonradan Nisan 2021’de kitlesel kullanımına başlayacağı da biliniyor. Ilave olarak uzmanlara göre toplumsal bağışıklığa varmak ve salgının yayılmasını durdurmak için nüfusun %60’ının aşı olması gerekiyor.

Comments
To Top