Haber

Türkiye’nin Dünya Sağlık Örgütü Onaylı İlk Covid-19 Tanı Kiti Geliştirildi

Türkiye’nin Dünya Sağlık Örgütü Onaylı İlk Covid-19 Tanı Kiti Geliştirildi

Bioeksen Ar-Ge Teknolojileri ve T.C. Sağlık Durumu Bakanlığı işbirliği ile geliştirilen ve Bioeksen firması kadar üretilen “Bio-Speedy® SARS-CoV-2 (2019-nCoV) qPCR Tespit Kiti, DSÖ onayını alarak, ivedi durum uygulama listesine girmeyi başardı. Alınan onaylama ile Birleşik Milletler (BM) ve üye ülkeler, Bioeksen’in tanı kitini ilave bir tasdik mekanizmasına lüzum duymadan ilk elden kullanabilecek. DSÖ tanı kitini satın alıp, ekonomik açıdan mağdur durumda olan bölgelere de dağıtabilecek.

Türk tıbbi teşhis teknolojisi, bundan böyle dünya liderleri arasında

BM çatısı aşağı 1948 yılında kurulan ve 194 üye ülkesi olan DSÖ, Covid-19 salgınını 11 Mart’ta pandemi olarak bildiri ederek COVID-19 salgınına karşı küresel mücadeleye öncülük etmeyi sürdürmekte. DSÖ onayını bölge Bioeksen Ar-Ge ve T.C. Sağlık Durumu Bakanlığı ortaklığıyla geliştirilen Covid-19 teşhis kiti Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk olma özelliği de taşıyor. Onay ile ülkemiz tarihinde birincil kez bir yerli tıbbi teşhis teknolojisi bütün dünyanın kullanımına sunulmuş oldu.

Türk Tanı Kiti

Dünyada “Acil Dilekçe Listeleme” kapsamına girebilmiş 22 test var

Dünya Afiyet Örgütü onayını alan yerli teşhis kitleriyle COVID-19’la global mücadeleye daha büyük bir katkı yapabilecek olmanın gururunu yaşadıklarını bildiren Bioeksen Kurucusu Canan Ketre Kolukırık, “DSÖ Acil Kullanım Listeleme (EUL) prosedürü, bir halk müziği sağlığı acil durumunda, BM ve üye ülke satın alma ajanslarına, kalite, güvenlik, etkinlik ve performans verilerine dayalı olarak, kabul edilebilir aşıların, ilaçların ve tanı cihazlarının bulunabilirliğini hızlandırmak amacıyla oluşturuldu. EUL prosedüründe yalnızca ürün kalitesi yok, üretici firmanın kalite yönetim sistemi de detaylı bir değer biçme sürecine tabi tutuluyor. COVID-19 tanısında küresel çapta bir diğer otorite kurum olan Amerikan Yiyecek ve İlaç Dairesi (FDA) onayını alan takriben 200 test mevcut,firmamızın da FDA onaylı Covid-19 teşhis kiti mevcut, oysa DSÖ onayını alıp EUL kapsamına giren yalnızca 22 test var. Bu testler, sektörlerinde dünya lideri firmalar kadar üretilmekte. Bu listeye girmeyi varisi olmak ayrıca bizler ayrıca de ülkemiz için gurur verici, çünkü bu listede yer elde etmek yalnızca bir ürünün en üstteki otorite göre onaylanmasından ziyade, Bioeksen’in dünya çapında çoğu rakibini geride bıraktığının resmi bir göstergesi” dedi.

Gaye Türkiye’nin dışa bağımlılığını eksilmek

Kolukırık, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

 “2014 yılında KOSGEB Ar-Ge İnovasyon desteği alarak kurulan Bioeksen olarak, koronovirüs pandemisinin başlangıcından bu yandan Türkiye’ye 20 milyondan fazla deneme tedarik ettik. Yurtdışına ise 5 milyon deneme satışımız oldu. Aylık 10 milyon deneme imal kapasitemiz mevcut. Dünyanın öbür ülkelerine ihracat gerçekleştirirken kapasitemizin çoğunu Türkiye için kullanıyoruz. Halen ayrıca T.C. Sağlık Durumu Bakanlığı, ayrıca de özel hastanelere tanı kiti tedarik etmeye devam ediyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana 32 ayrı Ar-Ge projesini TÜBİTAK, Kalkınma Bakanlığı ve KOSGEB desteğiyle gerçekleştirdik. Bu projeler sonucunda 164 farklı moleküler biyoteknoloji ürünü ortaya çıkardık.2019 yılında ürünlerimizin Türkiye çapında rutin satışına başladık. Ürünlerimiz ve teknolojimizi, peşine düşüp takip ettiğimiz milletlerarası literatür ve kullanıcı bildirimlerine dayanarak aralıksız bir adım öteye taşımaya çaba gösteriyoruz. Bioeksen olarak amacımız, Türkiye’nin dışa bağımlılığını eksilmek ve fazla yüksek fiyatlar ile ithal edilen ürünlerin yerinde maliyetli olarak Türkiye’de üretilmesini karşılamak.”

Comments
To Top