Haber

Türkiye’nin Dünya Rekoru Kırdığı Kasım Ayının En Çok Tıklanan Alışveriş Siteleri Açıklandı

Türkiye'nin Dünya Rekoru Kırdığı Kasım Ayının En Çok Tıklanan Alışveriş Siteleri Açıklandı

Türkiye’de faaliyet gösteren e-ticaret sitelerinin sayısı giderek artarken yılın ilk günlerinden bu yana, global çapta etkisini gösteren koronavirüs salgını, online alışverişin daha fazla seçim edilmesine yol açtı. Hem Amazon gibi global şirketlerin Türkiye pazarına girdiği keza de Türk şirketlerinin yurt dışına açıldığı bir yılı geride bıraktık. Hem süratli sipariş başvuru formu ve hizmetlerinin sayısı da giderek artıyor.

PayU verilerine tarafından dakika başına en fazla alışverişin yapıldığı Türkiye’ye ilişkin bilgiler, e-ticaret dünyası ve tüketiciler için de büyük siklet taşıyor. Bu sene her ne kadar düzenlenen kampanyaların yeteri kadar realist olmadığı yönündeki eleştiriler artsa da en çok ziyaret edilen alışveriş siteleri, tüketicilerin tercihi için etkin bir veri sunuyor. Gemius’un araştırması ile artık o bilgiye de ulaşabiliyoruz.

alışveriş

Kasım 2020’de Türkiye’de en çok tıklanan alışveriş siteleri:

Trendyol: 42,4 milyon Hepsiburada: 37,2 milyon N11: 29,8 milyon Letgo: 25 milyon Gittigidiyor: 24,5 milyon Çiçeksepeti: 21,4 milyon Yemeksepeti: 19,4 milyon AliExpress: 17,1 milyon Migros: 13,9 milyon Morhipo: 12,5 milyon

En fazla ziyaret edilen alışveriş siteleri listesinde tepe, yakın zamanda İstanbul’da yemek sipariş hizmeti de vermeye başlayan ve geçtiğimiz günlerde Kasım verilerini ifade eden Trendyol’a ait. Hemencecik ardından Hepsiburada ve N11 geliyor. Dördüncü sırada ise ikinci el eşya alım satım uygulaması Letgo var ancak kampanya düzenlenmemesine karşın bu listede yer alması başarılı bir sonuca ulaştığını gösteriyor.

Uzun bir süredir çiçek dıştan fazla öbür kategorilerde de ürünlerin satışını yapan Çiçeksepeti altıncı sırada yer alırken onu yemek yemek sipariş platformu Yemeksepeti takip ediyor. AliExpress ise ülkemizde en çok ziyaret edilen tanıdık olmayan alışveriş platformu olarak göze çarpıyor. Migros ise özellikle pandemini ortamında belli başlı akım mağazacılık yapısını başarılı bir şekilde internete taşımış görünüyor.

Amazon.com.tr’nin bu listede yer almaması ise epeyce muhabere, çünkü kampanya döneminde yaptığımız anket sonuçlarına tarafından Amazon; 30 bin takipçimizin oyları ile en güvenilir alışveriş sitesi seçilmişti. Fakat büyük ihtimalle Türkiye pazarında yeni olması, tüketicilerin Amazon’u hâlâ yurt dışında hizmet veren bir site olarak hatırlamaları negatif bir etki oluşturdu.

mobil alışveriş

Tarayıcı ziyaretleri: 

trendyol.com: 21,1 milyon hepsiburada.com: 20 milyon n11.com: 14,8 milyon gittigidiyor.com: 11,5 milyon ciceksepeti.com: 10,2 milyon

Mobil uygulama ziyaretleri:

Trendyol: 33,5 milyon Hepsiburada: 25,6 milyon N11: 19,7 milyon Gittigidiyor: 16,1 milyon Yemeksepeti: 15,1 milyon

Web sayfaları ve mobil uygulama kıyaslamasına göz attığımızda ise bundan böyle mobil uygulamaların daha çok seçim edildiklerini görüyoruz. Bunun en büyük nedeni, şirketlerin mobil uygulamalarda daha iyi bir arayüz deneyimi sunmaları ve mobil uygulamalarında, sitelerinden daha farklı ayrı kampanyaları ön plana çıkarmaları.

Kasım 2020 jurnal bazda toplam ziyaretçi sayıları: 

kasım 2020 günlük ziyaretçi sayısı

Alışveriş platformlarının reklam stratejilerinin de sonucu olarak kampanyalar, bundan böyle bir güne yok günlere veya haftalara yayılmış olması, doğrusu ay baştan başa her gün yüksek ziyaretçi sayılarına ulaşmalarını sağlamış görünüyor.

Comments
To Top