Haber

Türkiye’nin de Rol Alacağı 6G Araştırma Projesi Hayata Geçiriliyor

Türkiye'nin de Rol Alacağı 6G Araştırma Projesi Hayata Geçiriliyor

5G, günümüzün en çok konuşulan kablosuz ağ teknolojisi konumunda olsa da bilim insanları ve sektörün önde gelen daha alçak inşa firmaları, gelecek tür kablosuz temas teknolojisi 6G için çalışmalara şimdiden başlamış durumda. Bu noktada Avrupa’nın da Hexa-X adında bir 6G araştırma projesi bulunuyor ve bu proje kapsamında çalışmalara Ocak 2021 itibarıyla başlanacak.

Ağ tedarikçileri, irtibat servis sağlayıcılar, teknoloji sağlayıcıları ve Avrupa’daki önde gelen iletişim araştırma enstitülerinin oluşturduğu konsorsiyum; 6G altyapısını oluşturma, gelecekteki araştırma ve standardizasyon odak alanlarına yön verme gibi kayda değer görevler için bir arada gelmiş durumda.

Avrupa’nın 6G çalışmalarına Türkiye de dahil olacak

6g

bu vesileyle Haziran 2023’e kadar devam edecek ve Avrupa Komisyonu kadar desteklenecek projenin liderleri arasında Nokia ile birlikte İsveçli ağ teknolojileri şirketi Ericsson da bulunuyor. Diğer Taraftan, Ericsson’un Türkiye’deki Araştırma Laboratuvarı da Hexa-X projesinde yer alıyor yeni nesil inovatif iletişim platformu 6G’ye yönelik incelemeler yürütüyor.

6G çalışmalarına İsveç ve Macaristan’ın yanı sıra Türkiye’de de devam edecek olan Ericsson, Hexa-X projesinin ele alacağı altı esas konuyu şu şekilde tanımlıyor:

Bağlantı zekası: Suni zeka ve cihaz öğrenimi teknolojilerinin, insanlığa hizmet eden kayda değer ölçüde geliştirilmiş verimlilik ve hizmet deneyimi için yaşamsal ve güvenilir bir vasıta olmaları gerekiyor.

Bütün ağların birleştiği ağ: Gitgide Artarak daha yetenekli ve akıllı bir ülkü gelen, heterojen artan ve sonunda tüm ağları tek bir ağda birleştiren dijital bir ekosistem meydana getirmek için birdenbire çok kaynak türünün bir araya getirilmesi gerekiyor.

Sürdürülebilirlik: Kaynak kullanımında verimliliği artırırken yeni hayat biçimlerini destekliyor.

Küresel hizmet kapsamı: Uzakta yerleri birbirine bağlayan küresel hizmet kapsamı için verimli ve uygun fiyatlı çözümler.

Mucizevi tecrübe: Yüksek bit hızları, sonsuza yakın kapasite, hassas konumlama ve sezgi.

Güvenilirlik: İletişim gizliliğini ve bütünlüğünü gözetmek ve bilgi gizliliği, operasyonel elastikiyet ve emniyet temin etmek. 

Comments
To Top