Haber

Türkiye’nin 93. Oscar Ödülleri İçin Aday Filmi 7. Koğuştaki Mucize Oldu

Türkiye'nin 93. Oscar Ödülleri İçin Aday Filmi 7. Koğuştaki Mucize Oldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan basın açıklamasına tarafından Türkiye’nin En İyi Milletlerarası Film Oscar adayı, yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in yaptığı ve vizyona girdiği dönemde gişe rekorları kıran 7. Koğuştaki Mucize filmi oldu.

Yapılan açıklamaya kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki iş örgütü temsilcilerinden oluşan 16 şahsiyet seçici komite, Sinema Güç Birliği’ne başvuran 23 filmi değerlendirdi ve 7. Koğuştaki Mucize, 93. Yüksekokul Ödülleri (Oscar) için Türkiye’nin adayı olarak belirlendi.

7. koğuştaki mucize

Ekim 2019’da vizyona giren 7. Koğuştaki Mucize, daha önce Kaybedenler Kulübü, Ihtilal Arabaları gibi ses getiren yapımların da yönetmen koltuğunda oturan Mehmet Ada Öztekin göre yönetilmişti. Aras Bulut İynemli ve Nisa Sofiya Aksongur’un başrolde yer aldığı filmde bu iki isme Celile Toyon, İlker Aksum, Mesut Akusta, Deniz Baysal, Yurdaer Okur ve Sarp Akkaya eşlik ediyordu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 7. Koğuştaki Mucize için yayınladığı açıklama

“1983 yılında Ege kasabasında ufak bir kız ölür. Ölen küçük kız sıkıyönetim komutanının kızıdır ve onun ölümünün sorumlusu olarak babaannesi ile yaşayan ve 7 yaşında bir kızı olan “Memo” görülür.

Memo, her ne değin suçsuz olduğunu anlatsa da kimse ona inanmaz. İdam cezasına çarptırılan Memo’nun yakınları adaletin sağlanması için uğraşırken, Memo ve kızı Ova’nın ise tek istediği birbirlerine kavuşabilmektir.

Memo, bir mucize gerçekleşip idam cezasından kurtulabilecek midir?”

Comments
To Top