Haber

Türkiye’deki Girişimcilik Sektörünü Büyütmeyi Amaçlayan GEN Türkiye Kuruldu

Türkiye'deki Girişimcilik Sektörünü Büyütmeyi Amaçlayan GEN Türkiye Kuruldu

Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin güçlenmesi ve gelişmesi nedeniyle küresel girişimcilik ekosistemiyle aralarında köprü olmayı hedefleyen GEN Türkiye, Nevzat Açık Fikirli’ın yönetim kurulu başkanlığında kuruldu. GEN Türkiye, 178 ülkede faaliyet belirten Küresel Girişimcilik Ağı’nın Türkiye’deki ayağı olacak.

Gen Türkiye’de Nevzat Aydın’ın yardımcıları Gülden Yılmaz, Hande Çilingir, Sezai Hazırlanmış ve Göktekin Dinçerler olacak. Keza Ali Sabancı, Cem Sertoğlu, Emine Erdem ve Orhan Turan gibi girişimcilik konusunda ülkemizin önde gelen çoğu ismi de tayin alacak.

“GEN Türkiye’yi girişimci sayısını çoğaltmak amacıyla kurduk”

gen türkiye

GEN’in uluslararası çapta gerçekleştirdiği programları Türk girişimcilerle buluşturmayı planlayan GEN Türkiye, girişimcilere, mentor desteğinin yanı sıra melek yatırımcılarla bir araya gelme fırsatları da sunacak ve 2021 yılı itibariyle teşebbüs hızlandırma programlarına, network etkinliklerine, hackathonlara ve eğitimlere başlayacak.

GEN Türkiye’nin Idare Heyeti Başkanı olan Yemeksepeti CEO’su Nevzat Kültürlü, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda “Bugün sektörün lideri ve öncüsü konumunda olan bir markanın CEO’su; bununla birlikte kendi birikimini yeni nesillere adapte etmek isteyen bir melek yatırımcı olarak, bu görevi üstlenmekten kibir duyuyorum. 

GEN Türkiye’yi, bu ağın üyesi 178 ülke ile birlikte dünyadaki girişimci sayısını çoğaltmak, ayrıntılı ve kapsayıcı girişimci ekosistemleri yaratmak ve bu alandaki bilgilerimizi paylaşmak amacıyla kurduk. Bir döngüden oluşan ve bir tüm halinde hareket etmesi gereken girişimcilik ekosisteminin içinde üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Uluslararası alanda geliştirilen programları ülkemizde uygulayacağız”

gen

Insider CEO’su Hande Çilingir ise GEN Türkiye ile ilgili olarak, “GEN’in Türkiye ayağı olarak, uluslararası alanda geliştirilen programları ülkemizde uygulayacağız. Biz, Türkiye’deki girişimcileri ve girişimlerini, global alanda rekabet edebilir düzeye getirmeyi amaçlıyoruz. Bu programlar kapsamında girişimcilere mentorluk yapacağız. Türkiye’de girişimciliği ilerletmek ve girişimci sayısını artırabilmek için bütün ekosistem aktörlerini defalarca birlikte çalışmaya ve GEN Türkiye platformu altında yürütülen programlara yardım olmaya gösteri ediyorum” şeklinde konuştu.

GEN Türkiye’nin yönetimsel yönetiminden sorumlu olacak Habitat Derneği Idare Heyeti Başkanı Sezai Hazır, “Bundan 25 sene önce Habitat yolculuğuna çıkarken, hedefimiz; Türkiye’nin bir ucundaki genç ile dünyanın bir ucundaki genç arasında köprü kurmaktı.  Bugün ise GEN Türkiye ile hedefimiz; Türkiye’nin bir ucundaki girişimci ile dünyanın bir ucundaki girişimci arasında köprüler ayarlamak. GEN Türkiye, sene içerisinde milletlerarası birçok etkinliğe ek olarak sahada durmadan girişimcilerle birlikte girişimcilik ekosisteminin gelişimi için çalışan icracı bir yapı olacak ve girişimcilik kültürünün gelişmesine katkı koyacak.” derken; Turkven Direktörü Göktekin Dinçerler de şu şekilde koştu:

“GEN Türkiye olarak ülkemizdeki politika yapıcılar ve kamu ile iş birliği içerisinde yenilikçi, düzenleyici değişikliklerin geliştirilmesi ve gerekli olan politika araçlarının belirlenmesi için çalışmalarımızı yürüteceğiz. Bu araştırmalar kapsamında dünyadaki iyi başvuru örneklerini değerlendirerek, bu ülkelerdeki politika yapıcılar ile düşünce alışverişi yapacağız.”

Comments
To Top