Haber

Türkiye’de Yaşayan Japon YouTuber’a Sözlü ‘Koronavirüs’ Tacizi

Türkiye'de Yaşayan Japon YouTuber'a Sözlü 'Koronavirüs' Tacizi

2020 yılını tutsak alan, 2021 yılında da kendini göstermeye devam edecek gibi görünen koronavirüs salgını, bugüne kadar 1,5 milyondan pozitif insanın hayatına mal oldu. Bilim insanları, koronavirüsün yol açığı COVID-19 hastalığına yönelik aşı ve çare yöntemleri üzerinde çalışmaya devam ederken bazı otoriteler de virüsün çıktığı ilk yer olarak tanıdık Çin’i suçladılar. Bu otoriteler, Çin’in virüsü bildiğini, sakladığını ve durumun bu noktaya geldiğini savunuyorlar.

Aslına bakacak olursak Çin’i suçlayanlar, sadece hükümetler veya sözcüler değil. İnsanların koskocoman bir bölümü de bu konuda Çin’in suçlu olduğunu düşünüyorlar. Bununla ilgili olarak lüzum Türkiye’de gerekse öteki ülkelerde, Çinlilere karşı bir takım tepkiler veriliyor. Türkiye’de yaşamış Japon YouTuber Yoshi Enomoto da insanların tepkisiyle karşılaşan isimlerden bir adam başına olmuş durumda.

Yoshi Enomoto

“Sokakta yürürken arabayla yaklaşıp, koronaaaa diye bağırıyorlar”

Konuyla ilgili düşüncelerini Twitter üzerinden paylaşan YouTuber, “Ben sokakta yürürken otomobil ile yanıma geçip Koronaaaa diye bağıranlar oldu. bir defa değil, birkaç kez. Hep Çinli sanmışlar diye yorumlama yapanlar oluyor. Lakin Çinlilere de bunu yapmayın lütfen.” diyor. Görünürde o oysa çekik gözlü dostumuz, sahiden de Çinlilere benzetilip bu tür tepkilerle karşılaşıyor. 

Japon YouTuber Türkiye

Aslına bakacak olursak bu nesil saldırılar, geçmiş dönemde de yaşandı. Yani Enomoto, bu tür bir saldırıya maruz kalan ilk isim değil. Hatta olasılıkla, son da olmayacak. Ancak çok manâlı bir de uyarı yapan YouTuber, Çinlilere bile böyle bir şey yapılmaması gerektiğini söylüyor.

Comments
To Top