Haber

Türkiye’de Yaklaşık 25 Milyon Kişinin Koronavirüs Aşısından ‘Muaf’ Olacağı Açıklandı

Türkiye'de Yaklaşık 25 Milyon Kişinin Koronavirüs Aşısından 'Muaf' Olacağı Açıklandı

Aralık ayının ortalarına yaklaşmamızla birlikte koronavirüs aşısıyla ilgili tartışmalar da çoğaldı. Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalarda, aşılamanın aralık ayının ikinci yarısı itibarıyla başlayabileceği açıklama edilmişti. Hal böyle olunca da vatandaşlar, kimlerin aşı olacağı, bunun gerekli olup olmadığı gibi konuları merak etmeye başladılar. Fahrettin Koca ise yaptığı açıklamalarda bu soruların cevabını vermeye çalışmıştı. 

Bakan Koca göre yapılan açıklamalara kadar COVID-19 aşısı; 18 yaşından küçüklere, hamilelere, emzirenlere ve hastalığı son 6 ay içinde geçirmiş olan kimselere yapılmayacak. Koca’nın açıklamalarıyla ilgili değerlendirmelerde yer alan Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yapılan açıklamalara tarafından 25 milyon kişiye koronavirüs aşısının vurulmayacağının söylenebileceğini belirtti.

TÜİK’e tarafından Türkiye nüfusu, 2019 sonu itibarıyla 83 milyon 154 bin 997 kişi

Koronavirüs aşısı

Mustafa Necmi İlhan, TÜİK’in açıkladığı son veriler üstünde basit bir hesaplama yaptı. 2019 yılı sonu itibarıyla açıklanan 83 milyon 154 bin 997 karakter nüfusun 22 milyon 876 bin 798‘inin 0-17 yaş grubunda olan çocuklardan oluştuğunu ifade eden bilim insanı, bu sayının Türkiye nüfusunun yüzde 27,5‘ini oluşturduğunu söyledi. Bakanın açıklamalarına tarafından bu yaş grubundaki çocuklar, koronavirüs aşısı vurulmayacak.

Prof. İlhan, çocukların sayısına hamileler ile emziren annelerin de eklediği zaman, kabaca 25 milyonluk sayıya ulaşılabileceğini söyledi. Bilim insanı, 25 milyon insanımızın koronavirüs aşısından “muaf” olacağını söylüyor. Fakat bu noktada da kafa karıştıran bir husus var. Daha önce yapılan açıklamalarda, salgının üstesinden gelinebilinmesi için nüfusun yüzde 60 kadarının aşılanması gerektiğine değiniliyordu. Bu da yaklaşık 50 milyon kişiye tekabül ediyor. Muaf kısmı Türkiye nüfusundan çıkardığımızda 58 milyon yurttaş kaldığını düşünecek olursak, görünürde o ancak zorunlu koşulları karşılayan anında cümbür cemaat, koronavirüs aşısı vurulacak.

Aşılama sürecinde antikor miktarına bakılmayacak

Koronavirüs aşısı

Milliyet’e verdiği demeçte aşılama süreciyle ilgili de data veren Mustafa Necmi İlhan, aşılama sürecinde antikor durumuna bakılmayacağını söyledi. Bugüne dek hastalığı geçirmemiş olanlar ile hastalığı geçirip geçirmediğini bilmeyen herkese aşı yapılacağını söyleyen bilim insanı, tek kriterin geçmiş 4 ila 6 ay aralığında COVID-19’a yakalanıp yakalanılmadığının saptama edilmesi olduğunu belirtiyor. İlhan’a göre bu saptama de HES uygulaması üzerinden kolaylıkla yapılabilecek.

Comments
To Top