Haber

Türkiye’de Temsilci Bildirmeyen Sosyal Medya Devlerine 10 Milyon TL Ceza Kesildi

Türkiye’de Temsilci Bildirmeyen Sosyal Medya Devlerine 10 Milyon TL Ceza Kesildi

Dün sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Sosyal Ağ Kanunu kapsamında günlük kullanıcı sayısı 1 milyondan artı olan sosyal ağlara verilen vekil belirleme süresinin sona erdiğini aktarmıştık. Ama işlem pek de beklenen gibi yürümemişti ve yalnızca Rusya merkezli VK, Türkiye için bir temsilci belirlediğini açıklamıştı. Bugünse konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Sosyal ağlar, yasa kapsamındaki ilk idari para cezalarını resmi olarak aldılar.

Bloomberg’in ulaştığı bir üstteki düzey hükümet yetkilisi, yetkili organların konuyla ilgili hemen harekete geçtiğini ve ilk olarak Facebook olmak üzere YouTube, Twitter, TikTok ve Instagram’a, 10 milyon TL’lik cezayı kestiğini söyledi. Sosyal ağlar, bu parayı ödemez ve Türkiye temsilcilerini belirlemezse işlem, daha ağır yaptırımlara doğru evrilecek.

Sosyal medya

sosyal medya şirketleri, yasa uyarınca önümüzdeki 30 gün baştan başa Türkiye temsilcilerini belirlemek zorundalar. Eğer süreç içerisinde yine böyle bir adım atılmaz ve sosyal ağ devleri, Türkiye’deki kanunu değil sayarlarsa, bu kez 30 milyon TL’lik yönetimle ilgili para cezası verilecek. Fakat buna karşın tekrar bir gelişme olmaz ve sosyal ağlar Türkiye’de vekil bulundurmazlarsa, bu defa de Türkiye’deki aidat mükelleflerinin Facebook, Instagram veya YouTube gibi kanallarda reklam vermesi yasaklanacak.

Sürecin hayli engebeli geçeceği aşikar. Oysa yasa, sosyal ağlar için bazı avantajlar sunuyor. Örneğin bir sosyal medya, ceza yedikten daha sonra delege ataması yaparsa, ödeyeceği suç oluşturan dörtte bir oranında düşecek. Elbette bu durum, sosyal medya devlerini etkileyecek bir şey değil. Neticede bugün 10 milyon TL, dolarla çalışan şirketler için az kalsın 1 milyon dolar anlamına geliyor. Facebook, Google ve Twitter gibi platformların finansal değeri ise 1 milyon doları rahatlıkla gözden çıkarabilecek düzeyde.

Comments
To Top