Haber

“Türkiye’de Remdesivir İçerdiği İddia Edilen İlaçların Karaborsada Satıldığı Bilgisini Aldık”

“Türkiye’de Remdesivir İçerdiği İddia Edilen İlaçların Karaborsada Satıldığı Bilgisini Aldık”

ABD merkezli bir biyofarmasötik şirketi olan Gilead’in Türkiye ofisi, COVID-19’un tedavisinde de kullanılan Remdesivir adlı ilaç ile ilgili son derece manâlı ve tedirgin edici açıklamalarda bulundu. Gilead Türkiye kadar yapılan açıklamaya tarafından Remdesivir, Türkiye’de karaborsaya düşmüş durumda.

“Ülkemizde Remdesivir’in Sıhhat Bakanlığı’na bağışlanan adetler haricinde diğer bir tedariki bulunmamaktadır.” ifadelerini kullanan Gilead Türkiye, konuyla ilgili yayınladığı yazılmış açıklamada, “Son dönemde Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilmeyen, Remdesivir içerdiği bahis edilen sahte olma olasılığı yüksek ürünler ülkemize yasa dışı yollardan girmiştir. Bu ürünlerin Veklury ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır ve de kullanılmaları tehlikeli olabilir.” ifadelerine yer verdi.

“Veklury, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nca demin ruhsatlandırılmadı”

remdesivir

Türkiye’ye yasa dışı yollardan içinde Remdesivir bulunduğu iddia edilen sahte olma olasılığı yüksek ürünlerin girdiği ve karaborsada satıldığı yönünde veri aldıklarını dile getiren Gilead Türkiye, açıklamalarına şu ifadelerle devam etti:

“COVID-19’un tedavisi için Gilead tarafından geliştirilen etkililiği kanıtlanmış ve onaylanmış birincil ve tek antiviral molekül olan Remdesivir’in orijinal ticari marka ismi Veklury’dir. Veklury, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Japonya, Kanada, Avustralya, Tayvan, Singapur, BAE, İsrail, Hong Kong ve Hindistan gibi dünya genelinde 50’nin üstünde ülkede ruhsatlandırılmıştır. Veklury, Türkiye’de Sağlık Durumu Bakanlığı’nca henüz ruhsatlandırılmamış, ticari olarak kullanıma sunulmamıştır ve yüksek öncelikli olarak değerlendirilip ruhsatlandırılması için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

Sağlık Bakanlığı’ndan Mayıs 2020’de tarafımıza ulaşan 1.000 hastayı çare edecek miktarda Veklury talebinin arkasından 3 bin hastanın tedavisini karşılayacak miktarda (17 bin 378 flakon) Veklury’yi bedelsiz olarak arz ettik. Türkiye’de Veklury’ye erişim talebi sadece hekimler göre Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu Yurtdışı İlaç Temini Prosedürü zarfında yapılabilmektedir. Bakanlıkça Veklury kullanımı uygun görülen hastalar için ilacın sevkiyatı Halk Müziği Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından talep yapılan ilin İl Sıhhat Müdürlüğü’ne sağlanmaktadır.”

Gilead Türkiye: Karaborsa ilaç satışına karşın resmi başvurular yapıldı

Gilead Türkiye

Konuyla ilgili olarak Afiyet Bakanlığı’na gerekli resmi başvuruların yapıldığını dile getiren Gilead Türkiye, açıklamalarını şu şekilde tamamladı:

“Yasa dışı yollardan Sağlık Bakanlığı kontrolü ve denetimi olmaksızın, hastalara temin edilmeye çalışılan ürünlere ilişkin kamuoyuna bu açıklamayı yapmayı sorumluluğumuzun bir gereği olarak yerine getiriyoruz. Sağlık Durumu sektöründe görevli bütün hekimlerin, Sağlık Bakanlığı kadar temin edilmemiş/onaylanmamış sahte ürünler konusunda ahali sağlığını göz önüne alarak mesleki sorumluluklarına uygun hareket edeceğine inanıyoruz. 

Afiyet Bakanlığı’na da bu konuyla ilgili resmi başvurunun yapıldığını, yasa dışı yollarla ülkemize gelen laf konusu ürünlere ilişkin firmamızın incelemelerinin devam ettiğini ve üzerimize düşen bütün hukuki görevleri yerine getirmeye hazır olduğumuzu maddeler halinde sıralamak isteriz. sırası gelmişken, Veklury’yi Sağlık Durumu Bakanlığı kural ve denetimlerine uygun şekilde en süratli şekilde Türk halkının kullanımına arzetmek için zorunlu tüm işlemleri gerçekleştirdiğimizi ve gerçekleştirmeye devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Comments
To Top