Haber

Türkiye’de İnternet Fiyatlarının Ortalama Maaşa Oranı Belli Oldu

Türkiye'de İnternet Fiyatlarının Ortalama Maaşa Oranı Belli Oldu

Dünya Bankası’nın ülkelerin ortalama maaşlarına ilişkin verilerinden faydalanarak ülkelerin 10 Mbps geniş bant internet fiyatlarını ve fiyatların maaşlara oranını ortaya çıkaran NetCredit, son derece sinyâl veriler paylaştı.

Birleşmiş Milletler, 2016 yılında internet erişimini temel insan haklarından biri olarak duyuru etse de tıpatıp içilebilir su, gıda ve sağlık hizmetlerinde olduğu internete erişimin ‘uygunluğu’ da insanların yaşayan oldukları ülkelere göre değişim gösteriyor.

Ülkelere tarafından ortalama 10 Mbps geniş bant internet fiyatları

intrnet fiyatları

Kıta bazında internet erişim ücretlerine baktığımızda Avrupa kıtasının, internete erişimin en “uygun fiyatlı” olduğu kıta olduğunu görüyoruz. ABD, internet fiyatları konusunda Avrupa kıtasıyla aynı seviyede olmasına rağmen Amerika kıtasının geneline baktığımızda ücretlerin Avrupa’ya kıyasla yüksek olduğunu söyleyebiliyoruz.

Paylaşılan infografiğe tarafından Türkiye’de 10 Mbps internetin sıradan fiyatı 15,37 dolar. Buna göre Türkiye’de internet, Avrupa ülkelerine kıyasla fiyatı yüksek olsa da Amerika, Afrika ve Asya kıtalarının geneline kadar yerinde fiyatlı durumda.

Ülkelerin 10 Mbps geniş bant internet fiyatlarının ortalama maaşlara oranı

internet fiyatları ortalama maaşlar

İnternet fiyatlarının ülkelerin ortalama maaşlarına oranını gösteren diğer infografiğe baktığımızda ise Amerika kıtasının yeniden Avrupa kıtasının ardından kaldığını, oysa ABD’nin takvim ücret ortalamasına kıyasla internete Avrupa’nın pek fazla ülkesinden çok daha yerinde fiyatlı eriştiğini görüyoruz.

Verilere göre Türkiye’de 10 Mbps internete erişim için ortalama maaşın yüzde 2,13’ü dek ödeme yerine getirmek gerekiyor. Bu oran, Avrupa ve ABD ile karşılaştırıldığında yüksek olsa da Orta Doğu ülkelerinin büyük çoğunluğunun aşağıda bulunuyor. 

Comments
To Top