Haber

Türkiye’de Hava Kirliliği En Yüksek ve En Düşük Şehirler Açıklandı

Türkiye’de Hava Kirliliği En Yüksek ve En Düşük Şehirler Açıklandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sürekli İzleme Merkezi, Türkiye’deki illerde hava kirliliği durumunu paylaştı. Merkezin paylaştığı verilerde hava kirliliği konusunda en ilk olarak bulunan ve kırmızı alarm vermeye başlayan il Düzce oldu. Düzce’de temiz hava için 0 ila 50 aralarında bulunması gereken endeks değeri 174 olarak ölçüldü.

Hava kirliliğinin koronavirüse etkisi üstüne yapılan araştırmaların arkasında veriler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından paylaşılmaya başladı. Düzce’nin başı çektiği hava kirliliği oranı listesinde ikinci sırada 172 endeks değeri ile Ankara yer aldı. Üçüncü sıradaysa 171 değerle Hakkari bulundu.

Havası en temiz şehir halkı Bursa oldu:

bursa

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kesintisiz İzleme Merkezi tarafından paylaşılan verilere göre havası en temiz şehir Bursa oldu. Sanayi şehri olarak aşina ve birçok sanayi kuruluşunun tercih ettiği şehirlerden birisi olan Bursa’da hava kalite endeksi 10 olarak ölçüldü. Temizlik konusunda Bursa’yı 11 endeks ile Kastamonu ve Bitlis peşine düşüp takip etti.

İstanbul’da durum nasıl?

Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul’da paylaşılan verilere kadar hava kalitesi 96 olarak ölçüldü. 96 endeks değeriyle orta sıralarda yer alan İstanbul’un yanı sıra İzmir, 111 endeks ile yeniden orta sıralarda yer aldı. Turist merkezi Antalya’daysa endeks değeri 54 olarak ölçüldü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından paylaşılan hava kirliliği ölçümlerine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilir, kendi şehrinizdeki hava kirliliği değerini öğrenebilirsiniz.

Comments
To Top