Haber

Türkiye’de de Denenen Koronavirüs Aşısı CoronaVac’ın 1. ve 2. Faz Sonuçları Açıklandı

Türkiye’de de Denenen Koronavirüs Aşısı CoronaVac’ın 1. ve 2. Faz Sonuçları Açıklandı

Koronavirüs salgınıyla ilgili yapılan aşı çalışmalarında yeni bir gelişme daha yaşandı. Çin’de geliştirilip Türkiye, Endonezya ve Brezilya’da test edilen CoronaVac isimli aşının birinci ve ikinci safha sonuçları açıklandı. Yapılan açıklamalarda sonuçların umut verici olduğu, aşının acil durumlarda kullanılabileceği ifade edildi. Nihai sonuçlar, üçüncü faz sonuçlarının gün yüzüne çıkmasıyla ortaya çıkacak.

Aşının geliştiricisi olan Sinovac Biotech‘in yaptığı açıklamalarda, aşının çabuk bir şekilde etki gösterdiği açıklama edildi. Ancak bu aşının vücutta oluşturduğu antikor, azıcık düşük. Uzmanlar bu yüzden, aşının koruyucu olabileceğini söylüyorlar. Şirket kadar elde edilen bulgular, hakemli tıp dergilerinde de yayımlandı.

Aşının en manâlı özelliği, sıcaklara dayanabiliyor oluşu

CoronaVac

CoronaVac aşısı ile ilgili açıklamalarda bulunan bilim insanlarından Gang Zeng, bu aşının diğerlerinden daha pozitif dikkat çekici olacağını söyledi. Bunun nedenlerine de değinen Zeng, bu aşının sıradan buzdolaplarında saklanabileceğini söyledi. Aşının 2 ila 8 santigrat derece aralığına dirençli olduğunu ifade eden bilim insanı, CoronaVac’ın raf ömrünün 3 yıl olduğunu belirtti. Zeng’e göre diğer aşıların çok daha soğukta saklanması ise bir zorunluluk.

Aşı çalışmalarında da etkin bir şekilde rol bölge Zhu Fengcai kadar yapılan açıklamalarda ise aşının 14 günde bir kez edinmek üzere iki doz biçiminde uygulandığı açıklama edildi. Fengcai’ye tarafından dört haftalık süreç, insanların koronavirüse karşısında bağışıklığını güçlendirmeye yetiyor. Ama az önce de belirtmiş olduğumuz gibi CoronaVac isimli aşıyla ilgili nihai netice, üçüncü aşama çalışmalarından daha sonra belli olacak.

Comments
To Top