Haber

Türkiye, Yükseköğretim Alanında En Çok Yabancı Öğrenciye Sahip 10 Ülke Arasına Girdi

Türkiye, Yükseköğretim Alanında En Çok Yabancı Öğrenciye Sahip 10 Ülke Arasına Girdi

Ülkemizde son yıllarda fazla sayıda üniversite ve yükseköğretim kurumu hizmet vermeye başladı. Bunun bir etkisi olarak da öğrenci nüfusu sayısında ciddi bir yükselme gerçekleşti. Ülkemiz bununla beraber yabancı öğrenciler için de popüler bir eğitim merkezi haline geldi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) göre açıklanan 2018 yılı verilerine göre ülkemizde 125 binden fazla yabancı uyruklu öğrenci bulunuyor. Türkiye bu alanda dünyada 10. sırada yer almayı başararak dikkat çekti.

5 yılda 77 bin yeni öğrenci

üniversite

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç, yaptığı açıklamada 2014’te göreve geldiklerinde bu sayının 48.183 olduğunu söyledi. İzlenen amaç odaklı uluslararasılaştırma politikalarının ve ilgili stratejilerin bu artışı getirdiğini söyledi.

Saraç açıklamasında “Dünyanın en büyük 10 ekonomisi aralarında yer almayı kendisine niyet olarak belirleyen Türkiye, bu hedefine ilk olarak yükseköğretim alanında ulaştı. 2014 yılında 48 bin 183 olan ülkemizdeki milletlerarası öğrenci sayısı 2018de iki buçuk katı artarak 125 bin 138’e yükseldi ve Türkiye dünyada en fazla milletlerarası öğrenci çeken birincil 10 ülke arasında yer aldı.” ifadelerini kullandı.

Saraç’ın açıklamalarına tarafından bu dönemde, dünya çapında yurtdışında eğitim gören öğrencilerin %2,24’ünün tercihi Türkiye yönünde oldu. 2019’da öğrenci sayısının 200 bini aştığını söyleyen YÖK Başkanı, gelecekte ise daha da artı öğrenci sürüklemek istediklerini belirtti.

İlk 10 sıra belirlenmiş oldu

üniversite

UNESCO’nun açıkladığı raporlar tamamen en çok tanıdık olmayan öğrenci çeken ülkeler de belli oldu. Listenin en üstteki esnasında Amerika Birleşik Devletleri yer alıyor. Ülkede 987.314 yabancı öğrenci yer alıyor. Onu İngiltere (452.079) ve Avustralya (444.5514) peşine düşüp takip etti. Almanya, Rusya, Fransa, Kanada, Japonya, Çin ve Türkiye listedeki öteki ülkeler oldu. 

Böylece Türkiye dünyanın en fazla öğrenci çeken ülkelerinden biri olmayı başardı. Bu galibiyet hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Comments
To Top