Haber

Türkiye Uzay Ajansı’nın Faaliyetleri Hakkında TBMM’ye 8 Soruluk Önerge Verildi

Türkiye Uzay Ajansı'nın Faaliyetleri Hakkında TBMM'ye 8 Soruluk Önerge Verildi

Türkiye’nin takriben 20 yıldan beri gündeminde olan ve son olarak 13 Aralık 2018’de Resmi Gazete’de yayınlanan 23 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile resmen kurulan Türkiye Uzay Ajansı’ı hakkında uzun bir süredir yeni bir gelişme duyulmadı. Bu konuda bir açıklama da CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’tan geldi. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a sorularına yönelten Budak, uzay ekonomisinin 100 milyarlarca dolarla ölçülmeye başladığını, Dünyada 40’a yakın ülkenin uzay ajansı kurduğunu ve 12 ülkenin de uzaya uydu fırlatma teknolojisine sahip olduğunu söyledi. Bu ülkelerde sivil uzay programlarının bütçesinin 42 milyar doları geçtiğini söyleyen Budak, “Uzay sanayisi artık laboratuvar uyduları, çöpçü uyduları, madencilik uyduları, avcı uyduları geliştirme aşamasındadır” ifadelerini kullandı. 

“Türkiye Uzay Ajansı bu süreçte ne yapıyor bilmiyoruz”

Türkiye’nin uzay faaliyetlerine gecikmeli de olsa başlayabilmesi için kurulan Türkiye Uzay Ajansı’ndan iki yıldır ses seda çıkmadığını söyleyen Budak, “Ne yapıyorlar bilmiyoruz. Kamuoyuna açıklanan tek faaliyetleri idare heyeti üyelerinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ziyaretleri oldu” dedi. 

Geçen 2 yılda TUA’nın internet sitesi tamamlanmadı

Türkiye Uzay Ajansı’nın faaliyetlerini açıklamadığını, bir şey yapıp yapmadıklarını bile bilmediklerini söyleyen Budak, “Hepsi bir yandan, geçen iki yılda Ajans’ın demin internet sitesini bile hazırlayamadığını görünce uzay çalışmalarına karşın umudumuz da sönüyor” dedi. 

Milletvekili Budak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a TBMM’de şu soruları yöneltti:

Türkiye Uzay Ajansı, 13 Aralık 2018’deki kuruluşundan itibaren hangi faaliyetleri yürütmüştür? Ajans’ın Idare Heyeti kimlerden oluşmaktadır, hangi kriterlere kadar seçilmiştir? Ajans, 23 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde yazılmış görevlerle ilgili ne tür araştırmalar yapmıştır? Kuruluşundan itibaren Ajans’ın giderleri ne kadardır, hangi kalemlerde masraf yapılmıştır? Kararnameyle hazırlanacağı öngörülen Milli Uzay Programı hangi aşamadadır? Programın ayrıntıları nelerdir? Türkiye Uzay Ajansı milli ve milletlerarası hangi kurum ve kuruluşlarla işbirliği ve koordinasyona dönük çalışmalar yapmıştır, bunlardan sonuca ulaşanlar hangileridir? Türkiye’nin uzay hedeflerine katkıda bulunması amacıyla Uzay ve Havacılık Stratejileri İcra Kurulu, Uzay Uygulamaları Koordinasyon Komitesi oluşturulması, Uzay Teknolojileri İhtisas Bölgeleri kurulması düşünülmekte midir?

CHP Antalya Milletvekili Budak’ın Bakan Varank’a yönelttiği sorular bu şekilde. Önümüzdeki günlerde Varank’tan bu konuda açıklamaların gelmesini bekliyoruz. Dünyadaki gelişmiş ülkelerin uzay üzerindeki çalışmaları göz önüne alındığında ilerleyen dönemlerde bizler de uzay alanında hoş haberler almayı hedefliyoruz.

Comments
To Top