Haber

Türkiye Sigorta, TURKSAT 5A ile TURKSAT 5B’yi Sigortalayacak

Türkiye Sigorta, TURKSAT 5A ile TURKSAT 5B'yi Sigortalayacak

Türkiye bir süredir, önümüzdeki günlerde yaşanacak bir gelişmeyi yakından takip ediyor. Bu mesele, çok kısa bir zaman sonradan uzaya gönderilecek olan TURKSAT 5A uydusu. SpaceX ile uzaya götürülecek uyduyla ilgili çalışmalar devam ederken, süreçle ilgili yeni bir bilgi daha açığa çıktı. Edinilen bilgilere göre hem TURKSAT 5A ayrıca de önümüzdeki sene fırlatılması planlanan TURKSAT 5B, Türkiye Sigorta tarafından sigortalanacak.

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Genel Müdürü Başarı Sönmez yarın, Türkiye Sigorta İcra Kurulu Başkanı Atilla Benli ve Türksat Genel Müdürü Cenk Neşeli ile bir araya gelecek. Bu buluşma dahilinde da uzayda yaşanabilecek aksaklıklara aleyhinde bir sigortalama işlemi yapılacak. Bu koşul, Türkiye için de bir ilk olarak kayıtlara geçecek.

TURKSAT 5A

Aslına bakacak olursak sigortalama işlemi, rutin bir tatbik. Uyduların imal süreci ile hizmete başlamasından sonraki bir yıllık süreç, imalatçı şirketler tarafından sigortalanıyor. Türkiye Sigorta ise bundan sonraki sürecin resmi muhatabı olacak. Hem yapılacak uzlaşma ile birlikte TURKSAT 3A, TURKSAT 4A ve TURKSAT 4B’nin sigorta işleri de bundan sonra Türkiye Sigorta göre yürütülecek.

bu arada, TURKSAT 5A ile ilgili artık her şey zamana kalmış gibi görünüyor. ABD’nin Kaliforniya eyaletinden fırlatılacak uydu, Türkiye’nin haberleşme ve TV yayını kapsama alanını Ortadoğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’de sağlamlaştırmış olacak. Türkiye, TURKSAT 5A ve TURKSAT 5B’nin fırlatılışı için 120 milyon dolar civarında ödeme yapacak.

Comments
To Top