Haber

Türkiye Merkezli Ekin Teknoloji, FBI’ın Bisiklet Tedarikçisi ile Anlaşma İmzaladı

Türkiye Merkezli Ekin Teknoloji, FBI'ın Bisiklet Tedarikçisi ile Anlaşma İmzaladı

Akif Ekin’in kurmuş olduğu Ekin Teknoloji, Smart City Solutions (Akıllı Şehir Halkı Çözümleri) konsepti aşağı polis ve emniyet güçlerinin elektrikli bisikletler kullanması için yapay akıl altyapısına sahip zeki bir sistem  geliştirdi. Geliştirmiş oldukları bu teknolojiyle birlikte şirket, FBI’ın devlete ait bisiklet tedarikçisi Recon Power Bikes ile anlaşma imzaladı. 

Bu anlaşmayla birlikte şirketin geliştirmiş olduğu akıllı sistemler, FBI’ın seçim ettiği Reckon e-bisikletlerinde kullanılmaya başlanacak. Bu sayede ABD’nin çoğu bölgesinde polisler, Ekin’in sunmuş olduğu sistemle birlikte canlı veriler elde edebilecek. 

FBI, yapay zekaya sahip e-bisikletler kullanmaya başlayacak

Ekin teknoloji akıllı bisiklet

Ekin Smart City Solutions’ın sunmuş olduğu dünyanın ilk akıllı mobil devriye bisikletlerinin temelinde yapay zeka yatıyor. Elektrikli bisiklete entegre edilebilen donanımlar doğru polis devriyeleri, hem hareket halindeyken ayrıca de engebeli hava koşulları altındayken kara listeye alınmış araç plakalarını ve araçların hızlarını tespit edebiliyor. 

Akıllı trafik yönetimi çözümleri adı altında geliştirilen Ekin Box Spotter ve Ekin X Spotter, yeniden Ekin şirketinin sahip olduğu Ekin Patrol ve Ekin Bike Patrol üzerinde de kullanılmaya başlanacak. Ekin Patrol geçtiğimiz sene Almanya’da 2020 İnovasyon Ödülü almış bir araba olurken, Ekin Bike Patrol ise yeniden araçla birbirine yakın donanımlara sahip elektrikli ve zeki bir bisiklet olarak karşımıza çıkıyor. Ekin Bike Patrol, ilk olarak ABD’de bulunan eyalette, polisler göre kullanılmaya başlanacak. 

Maksat büyük kasaba güvenliğini artırmak

ekin reckon akıllı bisiklet

Recon-e bisikletlere entegre edilen sistemler, Amerika’nın en uzun otobanlarında kullanılarak, emniyet güçlerine canlı veriler sunmaya başlayacak. Bu teknolojiyle birlikte polisler, sabit emniyet taramalarının bulunmadığı noktalarda bile trafiğe ve güvenliğe dair canlı veriler elde edebilecek. 

Ekin Smart City Solutions Başkanı Akif Ekin, FBI’ın devlete ait bisiklet tedarikçisi ile yapılan işbirliği hakkında şu sözleri dile getirdi; “ABD’deki emniyet güçleri kadar halihazırda seçim edilen Recon e-bisikletlerine entegre çalışan Ekin Bike Patrol sistemiyle trafikten toplanan izleme verilerini canlı olarak denetleme merkezine aktarıyoruz. Buna ilave olarak, ABD’yi birbirine bağlayan dev bir otoyolu, akıllı trafik yönetimi sistemlerimizle mahsul testlerimiz için kullanıyoruz. Mobil ve taşınabilir trafik yönetimi sistemlerimizle ABD’deki güvenlik güçlerinin meslek süreçlerini zeki bir ışık halkası getirmeyi hedefliyor, teknolojimizi ABD’de temsil etmekten mutluluk duyuyoruz”

Comments
To Top