Haber

Türkiye İlk Defa Uluslararası Uzay İstasyonu Astronotları ile Telsiz Görüşmesi Gerçekleştirdi

Türkiye İlk Defa Uluslararası Uzay İstasyonu Astronotları ile Telsiz Görüşmesi Gerçekleştirdi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımı ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği etkinlikte Türkiye’den birincil kere Uluslararası Uzay İstasyonu astronotları ile aracısız olarak telsiz görüşmesi yapıldı. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli ve öğrenciler, İstasyonda tahsis yapan astronot Victor Glover ile mülâkat gerçekleştirdi.

Bakan Pakdemirli, görüşme öncesinde yaptığı konuşmada Uluslararası Uzay İstasyonu ve diğer uzay çalışmalarıyla alakalı bilgiler verdi. Ülkelerin bilimsel araştırmalarda ilerleme kaydolma amacıyla uzay çalışmalarına hız verdiğini açıklayan Pakdemirli, “Biz de aynı hedefler doğrultusunda 2003 yılında ilk uydu BİLSAT’ı, 2011’de ise birincil ulusal uydumuz RASAT’ı yörüngeye yerleştirdik. Ayrıca 2018’de rekabetçi bir uzay ve havacılık sanayinin geliştirilmesi maksadıyla Türkiye Uzay Ajansı kuruldu” açıklamalarında bulundu.

TOGG’a verilerin entegrasyonu konusunda önemli bir alıştırma başlatıldı:

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli

Bakan Pakdemirli, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, “Son 2,5 yılda anlık hava durumu data ve tahminlerinin daha çabuk sunulması için ülke genelinde 170 Meteoroloji Gözlem Sistemi kurduk. Bu şekilde hava varsayım tutarlılığını yüzde 90’ların üstüne çıkardık. Diğer bir hoş haber ise, yerli otomobilimiz TOGG’a meteorolojik verilerin entegrasyonu konusunda kayda değer bir egzersiz başlattık” dedi.

Uluslararası Uzay İstasyonu ile ilgili bilgiler de veren Pakdemirli, “Milletlerarası Uzay İstasyonu, daimi olarak uzayda bulunuyor ve bu istasyon uzaya gönderilmiş en büyük uzay arabulucu. 83metre uzunluğunda, 109 metre genişliğinde ve 400 ton ağırlığında heybetli bir uzay arabulucu. Birazdan üzerimizden geçecek olan bu istasyon, yeryüzünden yaklaşık 400 kilometre yükseklikte ve dünya çevresindeki tam bir turunu 90 dakikada tamamlıyor” açıklamalarında bulundu ve sonra görüşme gerçekleştirildi.

Uluslararası Uzay İstasyonu ile birincil aracısız temas:

Uluslararası Uzay İstasyonu ile görüşme

Bakan Pakdemirli’nin yaptığı konuşmanın peşinde TAMSAT’ın desteğiyle Milletlerarası Uzay İstasyonu astronotu Victor Glover ile temas kuruldu. Glover ile ilk görüşmeyi yapan Pakdemirli, kendisinin de pilot ve amatör telsiz operatörü olduğunu belirterek, Victor Glover’a çalışmalarında başarılar diledi. Daha sonrasında ise öğrenciler Victor Glover’a uzay hakkında sorular sordu.

Uzayda olmanın avantajları, uzay istasyonunda yaşamın nasıl olduğu ve uzaydan hava olaylarının görülüp görülmediği soruları sorulan Victor Glover, öğrencilere uzaydan tüm fırtınaların ve hava olaylarının gözüktüğünü ve istasyondaki hayatlarının çok yoğun geçtiğini belirtti. Victor Glover, ekip arkadaşlarıyla oldukça iyi zaman geçirdiklerini ve uzayda olmanın benzersiz yanları olduğunu açıkladı.

Comments
To Top