Haber

Türkiye; Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a 30’ar Milyon TL Ceza Kesti

Türkiye; Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a 30'ar Milyon TL Ceza Kesti

1 Ekim itibarıyla yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası gereği Türkiye’de 1 milyon ve üzere etkin kullanıcıya sahip olan sosyal ağ platformları, ülkemizde resmi bir vekil bulundurmak zorunda. Bu zorunluluğu yasanın yürürlüğe girmesinden 30 gün sonraki süreçte yerine getirmeyen Facebook, YouTube, Twitter, TikTok ve Instagram, geçtiğimiz ay 10’ar milyon TL para cezasına çarptırılmıştı.

Bu cezaların üzerinden bir aylık zaman geçmesine karşın sosyal medya devleri hala Türkiye’ye resmi bir vekil bildirmiş durumda yok. Bloomberg’ün üst seviye bir hükümet yetkilisine dayandırdığı habere göre Türkiye’de resmi bir temsilci bulundurma şartını bilinen sürede yerine getirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a ikinci yaptırım olarak 30’ar milyon TL suç oluşturan daha kesildi.

Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram temsilci bildirmemeye devam ederse 3 ay reklam çalışmalarını durdurma cezası alacak

sosyal medya

Aktarılan bilgilere tarafından sosyal ağ yasası yürürlüğe girdiğinden bu yanlamasına yalnızca Rus sosyal ağ platformu VKontakte (VK) resmi Türkiye temsilcisini bildirmiş durumda. Hem Türkiye, temsilci bulundurma şartını yerine getirmeyen şirketlere uygulanacak yeni cezalar ile ilgili bildirimde de bulundu.

sosyal medya yasasına göre sosyal ağ platformları Türkiye’de devlete ait bir vekil bulundurmamaya devam ederlerse bir sonraki adımda 3 ay süre baştan başa Türkiye’de reklam çalışmalarını askıya alma cezası ile karşılaşacaklar. Ondan da sonradan ise %50 bant genişliği daraltma cezası uygulanmaya başlanacak. Şirketler, önümüzdeki bir ay içinde delege bildirir ve bahşedilen cezayı öderlerse cezada yüzde 25 indirim uygulanacak.

Comments
To Top