Haber

Türkiye, En Çok Koronavirüs Vakası Açıklanan 8. Ülke Oldu

Türkiye, En Çok Koronavirüs Vakası Açıklanan 8. Ülke Oldu

Dünya genelinde koronavirüs olgu sayısı 71 milyonu aşarken hayatını kaybeden insan sayısı da 1,6 milyonu geride bırakmış durumda. ABD, yaklaşık 16 milyon ile dünyanın en çok vaka açıklanan ülkesi konumunda bulunuyor.

ABD’yi takip eden Hindistan 9,8 milyon, Brezilya 6,8 milyon, Rusya 2,5 milyon ve Fransa 2,4 milyon ile en çok vaka görülen ilk beş ülkeyi oluşturuyor. Bu beş ülkedeki vaka sayıları, toplam vaka sayılarının yarısından fazlasını oluşturuyor.

Türkiye, her tarafta en fazla vaka açıklanan birincil 10 ülke aralarında

koronavirüs dezenfektan

Mart ayının sonlarında sizlere aktardığımız bir haberimizde, Türkiye’nin koronavirüs vaka sayısında en çok vaka açıklayan 10. ülke olduğundan bahsetmiştik. Türkiye’de ilk koronavirüs vakası mart ayının ortalarında tespit edilmiş ay sonunda ise en çok vaka açıklayan ülkelerden bir tanesine olmuştuk. O dönem, dünya genelinde vaka sayısı henüz 1 milyonu geçmemişti.

O günden bu yanlamasına koronavirüs salgını ne dünya genelinde ne de Türkiye’de durmak bilmedi. Fakat o günden bugüne ülkemizde hasta sayısı ve olgu sayısı tartışması çıktı. Türkiye’de açıklanan sayıların reel vaka sayıları olmadığıyla ilgili birçok iddia ortaya atılmıştı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın olgu sayısını değil hasta sayısını duyurduklarını söylemesiyle birlikte bu iddiaların en azından hatalı olmadığı ortaya çıkmıştı.

koronavirüs

Sağlık Bakanlığı, kasım ayının sonlarından itibaren hasta yok vaka sayılarını açıklamaya başladı ve bununla beraber Türkiye’nin vaka sayısı da hızla tırmanışa geçti. Bakan Koca’nın 29 Temmuz’dan bu yana halka açıklanan hasta sayısının yanında açıklanmayan olgu sayısını da açıklamasıyla Türkiye, en çok olgu görülen ülkeler aralarında sıçrama yaşadı ve John Hopkins Üniversitesi verilerine kadar 8. sıraya kadar yükseldi.

Şu an itibarıyla Türkiye’deki toplam vaka sayısı 1 milyon 780 bin 673 olarak görülüyor. Türkiye’nin önündeyse 1,8 milyon ile İtalya ve 1,81 milyon ile Birleşik Krallık bulunuyor. Geride yer alan dokuzuncu ve onuncu ülkeler ise 1,73 milyon ile İspanya ve 1,48 milyon ile Arjantin.

John Hopkins Üniversitesi verilerine kadar 12 Aralık 2020 itibariyle en çok koronavirüs vakası görülen birincil 10 ülke:

ABD: 15,8 milyon Hindistan: 9,8 milyon Brezilya: 6,8 milyon Rusya: 2,5 milyon Fransa: 2,4 milyon Birleşmiş Krallık: 1,81 milyon İtalya: 1,8 milyon Türkiye: 1,78 milyon İspanya: 1,73 milyon Arjantin: 1,48 milyon

Comments
To Top