Haber

Türkiye, Bulaş Hızı Artan Mutasyonlu COVID-19 Nedeniyle İngiltere ve 3 Ülkeden Gelen Uçuşları Durdurdu

Türkiye, Bulaş Hızı Artan Mutasyonlu COVID-19 Nedeniyle İngiltere ve 3 Ülkeden Gelen Uçuşları Durdurdu

Son günlerde koronavirüs pandemisiyle ilgili olumlu haberler gelmeye başlamıştı. Özellikle aşıların son aşamaya gelmesiyle pandeminin büyük ölçüde teftiş altına alınacağı düşünülüyordu. Durumlar olumlu bir şekilde devam ederken İngiltere’den can sıkıcı bir haber geldi. COVID-19‘un mutasyona uğradığını duyuran İngiltere, bu yeni mutasyonlu virüslerin yüzde 70 daha bulaşıcı olduğunu söyledi.

Yaşanan bu olayın gerisinde 3 ülkede daha mutasyona uğramış koronavirüse rastlandığı açıklandı. Avrupa’nın geniş çaplı önlem almaya hazırlandığı bu şart karşı Türkiye’nin ne oluşturacağı tamamen bilinmiyordu. Neyse ki kısa zaman önce Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’dan beklenen haber geldi. 

4 ülkeye uçuşlar geçici süreyle durduruldu

Fahrettin Koca açıklama

Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Koronavirüsün mutasyonuyla İngiltere’de bulaş hızının arttığı bildirilmiştir. Cumhurbaşkanımızın talimatı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koordinasyonu ile tedbiren; İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan ülkemize olan uçuşlarda geçici askıya alma kararı alınmıştır” ifadelerini kullandı. 

Bilim Kurulu üyesi izah etme yapmıştı

Uçuş yasağı

Fahrettin Koca’nın duyurduğu önlemler açık havada kısa zaman önce bir yorumlama da Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü‘den geldi. Özlü, bu yeni mutasyonların virüsün daha kolay ve süratli yayılmasına neden olacağını söyledi. bununla birlikte virüsün hastalığı geçirenlerde ve aşılananlarda oluşan bağışıklıktan kurtulmasını sağlayabileceğinin de öngörüldüğünü söyleyen Özlü, “Umarım fena program metni gerçekleşmez fakat özenli olmamız ve tedbirlere uymakta ihmalkarlık yapmamamız gereken günlerdeyiz” ifadelerini kullandı.

İngiltere’de ortaya çıkan ve şu ana değin 4 ülkede saptama edilen mutasyona uğramış COVID-19 hakkında hemen şimdi çok artı data bulunmuyor. Yeni bilgiler paylaşıldıkça bizler de sizleri farkında olan edeceğiz.

Comments
To Top