Haber

Türkiye, 2019 Yılında Dünyanın En Çok LPG Kullanan Ülkesi Oldu

Türkiye, 2019 Yılında Dünyanın En Çok LPG Kullanan Ülkesi Oldu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye’nin 2019 yılında en çok LPG kullanan ülke olduğunu açıkladı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Yılmaz, Türkiye’deki LPG kullanımının Güney Kore’yi geçtiğini ifade etti. LPG’nin çevre dostu olarak bilindiğini söyleyen Yılmaz, bu yakacak türünün Türkiye’de yaygınlaşmasını karşılamak nedeniyle önemli işler yaptıklarını söyledi.

Yılmaz’a tarafından Türkiye, LPG’li vasıta kullanımı ve istasyon açısından dünyanın bir numarası. Eylül ayı verilerine tarafından ülke genelinde 11 bin 133 lisans sahibi şirket olduğunu söyleyen Yılmaz, bunların 10 bin 794‘ünün bayi, 98’inin depolama, 92’sinin yayma, 81’inin tüp muayenesi, 58’inin nakliye ve 10’unun da tüp imalatı yaptığını belirtti. 

“Türkiye’nin yöresel ticaret merkezi olmasını istiyoruz.”

Otogaz

Mustafa Yılmaz göre yapılan açıklamalarda, enerji piyasalarına ilişkin kuralları alırken dünyada yaşanan gelişmelere de yakından baktıklarını ifade etti. En büyük amaçlarının iyi işleyen enerji piyasasına sahip almak olduğunu bildiren Yılmaz, Türkiye’nin yöresel ticaret merkezi olması için de çabaladıklarını söyledi.

“Yenilenebilir kaynakların pazar payı yüzde 50’nin üzerinde”

Dışa bağımlılığı azaltmayı ve doğal kaynakların kullanımını özendirme eden Milli Enerji Politikası zarfında çalıştıklarını da açıklayan Mustafa Yılmaz, EPDK’nın kurulduğu günlerde 28 bin MW olan kurulu gücün, bugün 93 bin MW‘yi geçtiğini vurguladı. Üstelik bu kurulu gücün yüzde 50’den fazlasının yenilenebilir kaynaklardan sağlandığını söyleyen Yılmaz, bundan memnun olduklarının altını çizdi.

Comments
To Top