Haber

Türk Telekom’dan Sürpriz eSIM Açıklaması: Hazır Durumdayız

Türk Telekom’dan Sürpriz eSIM Açıklaması: Hazır Durumdayız

Cihazların devre kartına gömülü, programlanabilir SIM kartlar ya da kısaca eSIM, günden güne yaygınlaşıyor ve Türkiye de eSIM’i hizmete sunabilmek için çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, ekim ayında yapmış olduğu açıklama ile eSIM’in yakında Türkiye’de de kullanılabileceğini açıklamış, bir gün sonradan Türkiye’de hizmet veren operatörlerden Vodafone, eSIM’i Türkiye’de kullanıma açtıklarını duyurmuştu.

AA’nın İş Dünyası Söyleşileri programına davetli olan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal yeni tür teknolojileri ve çözümleriyle ilgili açıklamalarda bulunurken, eSIM’i yakında kullanıma açabileceklerinin de ipuçlarını paylaştı.

Türk Telekom CEO’su: (eSIM için) kayıtlı düzenlemeleri bekliyoruz

eSIM

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın EBA platformu ile Sıhhat Bakanlığı’nın ‘Hayat Eve Sığar’ gibi uzaktan eğitim ve sağlık durumu uygulamalarının geliştirme ve altyapı süreçlerine katkıda bulunduk.” şeklinde konuşan Türk Telekom CEO’su, öteki teknoloji çözümleri ve eSIM ile ilgili olarak sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bilişim çözümleri sağlayan iştirakimiz İnnova, Sağlık Durumu Bakanlığı’yla birlikte Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemini (FİTAS) fazla kısa bir süre içinde geliştirerek kullanıma sundu. Diğer bir iştirakimiz Argela’nın ONF platformunda geliştirdiği erişim şebekesini sanallaştıran SEBA teknolojisini dünyada ilk olarak kendi şebekemizde deneyerek öncü olduk. Yeniden yakın zamanda Argela’nın, Amerika’daki iştiraki Netsia yoluyla geliştirdiği patentli VRAN ürünlerini, dünyanın sayılı şebeke altyapılar üreticilerinden Juniper Networks aracılığıyla dünyaya pazarlamak üzere bir lisans ve iş birliği anlaşması yaptık. 

Bu Türkiye’nin dünyaya teknoloji ihracı yapması aramak… Eylül ayında, vasıta içi ivedi çağrı sistemi eCALL çözümümüzü devreye aldık, üreticilerle testlerimizi başarıyla gerçekleştirdik. Bir sonraki aşaması olan eSIM için de hazırlanmış durumdayız. Yüklenici kurumun belirli düzenlemelerini bekliyoruz. Fazla yakında eSIM’i de yerli teknolojiyle dijitalleştireceğimiz yeni nesil araçlarda deneyim etmeye başlayacağız.”

Comments
To Top