Haber

Türk Telekom CEO’sundan Tüm Operatörlere ‘Birlik Olalım’ Çağrısı

Türk Telekom CEO’sundan Tüm Operatörlere ‘Birlik Olalım’ Çağrısı

AA’nın “İş Dünyası Söyleşileri” adlı programına konuk olan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, bir süredir dillendirilen “karşılıklı altyapı” konusuyla ilgili olarak tüm operatörlere çağrıda bulundu ve “Hepimiz ayrı olarak yatırım yapmayalım, bu milletin parasını çarçur etmeyelim. Gidilmiş yerlere mükerrer gitmeyelim, gidilmemiş yerlere beraber gidelim.” ifadelerini kullandı.

Sözlerine Türk Telekom’un yatırımları ile başlayan Önal, son 15 yılda 17,2 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdiklerini açıklama ederken, “Yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Pandemi ile tetiklenen aralıksız irtibat ihtiyacı yatırım iştahımızı artırıyor. Daha önemlisi, gelirlerimizdeki artış bizi iştahlı ışık halkası getiriyor. Bu kapsamda Türk Telekom’un 2021’de de büyüme hikayesine devam edeceğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Türk Telekom, internet altyapısına 15 yılda 17,2 milyar dolar yatırım yaptı”

fiber bağlantı

Müşterek altyapı ile ilgili olarak Türkiye’de hizmet vermekte olan bütün operatörlerin baz istasyonlarına fiber altyapı götürülmesi noktasında hizmet vermeye hazırlanmış olduklarını aktaran Önal, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Mükerrer yatırımların önüne geçebilmek için tüm oyuncuların mutabakatıyla imzalanan Sabit Elektronik İletişim Altyapısını Kiralama Protokolü var. Bu protokol ve buna imza atan cümbür cemaat apaçık. Bu protokole bağlılığımızı her tarafta bildiri ediyorum, bu konuda hiçbir sıkıntımız yok. Türk Telekom özelleştirmeyle beraber, ülkenin sahipliğindeki bir altyapının keza kullanım hem de geliştirme hakkını aldı.

Buraya da 15 yılda 17,2 milyar dolarlık yatırım yaptı. Türk Telekom’un bu dek yatırım yaptığı bir yerde, sadece satın alma gücünün yüksek ve nüfusun yoğun olduğu ‘Kadıköy’de Moda’da, Ankara’da Kızılay’da altyapıyı açmanı istiyorum’ şeklindeki seçki talepler akla, izaha, ticarete, mantığa yerinde yok.

“Türk Telekom CEO’su: Biz üzerimize düşeni yaptık”

fiber internet

Bu tür uygunluklardan mahrum teklifleri yapıp, sonra “Türk Telekom müşterek altyapıya çok da hazırlanmış yok’ biçiminde yakıştırma yapılmasını birazcık maksatlı görüyorum açık konuşmak gerekirse. Biz ülkenin fiberleşmesi ve 5G ile tanışması için üzerimize düşeni her zaman yaptık. Diğer operatörlerle de iki taraflı yola çıkmaya daima hazırız. Bunun için imzaya lüzum değil, sözü yeter. 

Biz yıllardan beri ülkenin en karlı yerine de 1 tane abonenin olduğu yere de gideceğiz, siz benden ‘Ankara Kızılayı açmanı istiyorum’ diyeceksiniz. Bunun hiçbir ticari tarafı yok. Kaldı oysa hemen altyapımızdan abonelik yapabiliyorlar. Diğer operatörlerin fiber dahil altyapımızdan takriben 3,1 milyon abonelikleri var.”

“Bu kusur daha önce mobilde yapıldı. Her Yerde aynı hataya düşmememiz lazım.”

internet altyapı

Altyapı yatırımları dövize endeksli olduğundan mükerrer yatırımlardan uzakta durulması gerektiğini, Türk Telekom’un altyapısının bulunduğu yere diğer bir operatörün, diğer bir operatörün altyapılar kurduğu yere de Türk Telekom’un baştan yatırım yapmasına lüzum olmadığını ifade eden Önal, şu şekilde devam etti:

“Bu kusur daha önce mobilde yapıldı. Bitmiş aynı hataya düşmememiz gerekli. Hepimiz ayrı olarak yatırım yapmayalım, bu milletin parasını çarçur etmeyelim. Gidilmiş yerlere mükerrer gitmeyelim, gidilmemiş yerlere beraber gidelim. 

Türk Telekom’dan bir şey isterken de azıcık ticari, insaflı, izahlı olsun. Keza fiyatlar eski olacak, hem sadece seçki yerlere gitmek isteyeceksin, ondan sonra da ‘Türk Telekom altyapıyı kullandırmıyor’ diyeceksin, bu mükemmel niyetli yok.”

Comments
To Top