Haber

Türk Ortaokul Öğrencisinden Trafik Kazalarını Önleyebilecek Proje

Türk Ortaokul Öğrencisinden Trafik Kazalarını Önleyebilecek Proje

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde az önce 8. sınıf öğrencisi olan Cevdet Uysal, her yıl onlarca defa gerçekleşen bir trafik kazası türünü çözüm olarak geliştirdiği proje ile TÜBİTAK 14. Ortaokul Öğrencileri Arası Araştırma Projesi Yarışması’nda teknoloji ve tasarım kategorisinde 3. oldu.

Henüz 13 yaşında olan Cevdet Sakin, “Tehlikeye değil hayata kapı aç” adlı projesinde araçların dikiz aynaları için yeni cins bir dedektör teknolojisi ortaya koyuyor. Bu sensörler, park halindeki aracın yanından geçenleri algılayıp, kapılarının otomatik olarak kilitlenmesini sağlayarak vasıta içindekilerin akıcı trafikte kapıları açarak ayrıca kendilerini hem de başkalarını tehlikeye atmasını engelliyor.

Proje, ayrıca can hem de mülk kaybının önüne geçmeyi hedefliyor

cevdet uysal

Geliştirdiği proje ile can ve mal güvenliğini artırmayı hedeflediğini dile getiren Sakin, laf konusu dedektör sisteminin 100 TL’nin altında bir maliyet ile araçlara takılabileceğini, bu nedenle büyük bedeller ödemeden güvenliğin artırılabileceğini ifade ederken projesiyle ilgili açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Kapı koluna dokunulduğunda park sensörü bunu algılıyor ve tabi aynalarda bulunan hareket ve uzaklık sensörü baştan sona aracın arkadaki kısmında 4 metre mesafede hareketli bir cismin olup olmadığını algılıyor ve kapı bu sayede kilitleniyor. Cihazın üzerinde yer alan led ışıklar doğruca arkada bir gövde yoksa yeşil yanıyor. Varsa kırmızı yanıyor.

Böylece bu projeyle trafikte can ve mülk kaybının önüne geçmiş oluyoruz. Projem hayata geçtiğinde gelecekte genelde elektrik enerjili araçlar olacağı için hiçbir enerji kaybı yaşanmadan gizli bir şekilde can ve mal güvenliği artırılabilir.”

dikiz aynası

Demin 13 yaşındaki Uysal’ın daha önce de değişik yarışmalara katıldığını ve ödüller aldığını ifade eden projenin danışman öğretmeni Tarık Olpak ise “Cevdet’in geliştirdiği projeyle araç içi ve dışı can ile mal güvenliğini artırarak trafik kazalarının bir nebze de olsa azalacağına inanıyorum. Her geçen gün çoğalan zeki ulaşım sistemleri gibi teknolojiler Cevdetler doğruca bugün bulunduğumuz noktaya geldi.” şeklinde konuştu.

Comments
To Top