Haber

Türk Öğrenciler, Yakıt Tüketimini Azaltan Mobil Uygulama Geliştirdi

Türk Öğrenciler, Yakıt Tüketimini Azaltan Mobil Uygulama Geliştirdi

Karbon salınımı çevresel etkileri sebebiyle günümüzün en kayda değer sorunlarından. Avrupa, yavaş yavaş eski kalıntı yakıtlı otomobil kullanımı sınırlandırmaya, hatta 2030’lu yıllarda yasaklanmasına karşın kararlar almaya başladı. Şüphesiz bu sorunun çözümü yalnızca kısıtlama ve yasaklarla muhtemel değil. TED Üniversitesi’nden bir grup öğrencinin bulunduğı AlecTED takımı, zihin ve bilim dolu yöntemler üstünde çalışıyor.

Shell’in düzenlemiş olduğu Make The Future isimli yarışmaya başvuran AlecTED takımı, proje için doğadan ilham aldı. Göçmen kuşların sürü şeklinde binlerce kilometre yol almalarını sağlayan V şeklindeki dizilimlerini, otobandaki yoğun trafiğe benzettiler. Nasıl kuşlar bu dizilim doğruca sürtme katsayısını azaltıyor, asgari enerjiyle azami yol kat ediyorlarsa, otomobillerin de aynı bir şekilde çalışabileceği fikri üzerine yoğunlaştılar.

Göçmen kuşlardan Avrupa şampiyonluğuna götüren, araçların daha az yakıt tüketmesini karşılayan projenin detayları: 

alected

Echalon isminde bir mobil tatbik geliştiren AlecTED ekibi, otomobillerin genel geometrik yapılarını ve yoldaki konumlarını anlık olarak hesaba dahil eden bir suni zekâ da geliştirdi. Bu uygulamayı kullanan sürücüler, topluluk bir otoyola girdiklerinde mobil kullanım göre uyarılıyorlar. Sürücülere dışarı giden uyarıda, yoldaki optimum sürtünmenin bulunduğu konumlara gitmeleri söyleniyor. Bir vakit daha sonra yoldaki bütün araçlar, yapay akıl tarafından anlık olarak modellenen dizilime tarafından konumlanıp, tıpatıp göçmen kuş sürüleri gibi enerji tüketiminin düştüğü formda yola devam ediyor.

Söz konusu dizilim, otoyol şartlarından nedeniyle V şeklinde olmuyor fakat uzakta bakıldığında görülen araba sürüsü, olabildiğince eksik tüketim yapabilecek şekilde dizilmiş oluyor. Keza otomobil sürüsü, kesintisiz yeni bir araca yer verebilecek şekilde anında şekil alabiliyor. Eğer otomobiller bir sürü içerisinde değillerse Echalon uygulaması, onları olabildiğince az enerji tüketecekleri, kat edecekleri toplam mesafeyi düşürecek tüyolar veriyor.

Shell’in oylaması başladı, gençlerin desteğe ihtiyacı var:

Comments
To Top