Haber

Türk Öğrenciden Online Eğitim Sırasında İşinize Yarayacak 7 Chrome Eklentisi Tavsiyesi

Türk Öğrenciden Online Eğitim Sırasında İşinize Yarayacak 7 Chrome Eklentisi Tavsiyesi

Koronavirüs pandemisi nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de uzaktan eğitim devam ediyor. Ayrıca ilk ve ortaöğretim dereceleri ayrıca de yükseköğretimde sürekli uzakta eğitim, öğrencilerin çok baskı bir süreçten geçmesine neden oluyor. Bugün ise sizlere uzakta eğitimi daha basit bir ülkü getirecek Chrome eklentilerinden bahsedeceğiz. 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi 4. sınıf İnşaat Mühendisliği öğrencisi olduğunu açıklayan Burcu Ece Yıldız, Twitter hesabından Google Chrome’da uzaktan eğitime asistan olacak eklentileri derlediği bir flood yayınladı. Bizler de size Türk öğrencinin online eğitim esnasında önerdiği Chrome eklentilerini sunacağız. Hazırsanız listemize başlayalım.

Online eğitim esnasında kullanabileceğiniz 7 Chrome eklentisi

Dualless

Dualles

Bilhassa uzak eğitim sürecinde öyle fazla sekmeyi benzer anda açmamız gerekiyor. Bunun için iki ayrı tarayıcı açıp ekranı bölüyoruz, oysa bu da ekranımızın büyük bir kısmını kaybetmemize neden olabiliyor. Dualless ise iki ayrı sekmeyi tek bir Chrome tarayıcısında ikiye bölmenizi sağlıyor. Bu işlemi düşey ya da yatay yapıp, istediğiniz sekmeye daha fazla bölge açarak özelleştirebilirsiniz.

Dark Reader

Dark Reader

Dark Reader, benim de çoğunlukla kullandığım bir Chrome eklentisi. Ayrıca bir bütün halinde keza de spesifik olarak internet sayfalarını karanlık moda çevirebilen Dark Reader, bilhassa uzun okumalarda fazlasıyla işinize yarayabilir. Özel kısayolları ve kontrast ayarları gibi seçenekleriyle karanlık modun zevkini her sayfada çıkarabilirsiniz.

Floating Player

Floating Player

Mesela bir videoyu peşine düşüp takip ederek oradaki bilgileri bir yazıya döküyorsunuz diyelim. Eğer iki ekranınız yahut ya ekranı bölecek veya adım adım yapacaksınız. Floating Player ise izlediğiniz videoyu ekrana sabitleyerek hangi sekmeye giderseniz gidin izlemeye devam etmenizi sağlıyor. Yalnızca uzaktan eğitim için değil günlük hayatta da son derece işe fayda bir eklenti olduğunu söyleyebiliriz. 

Cite This For Me: Web Citer

Cite This For Me: Web Citer

Hazırladığınız bir raporda referans göstermek istediğiniz internet sitelerini APA, MLA, Chicago, Harvard formatlarında seçme parça yapmanıza ihtimal tanıyan bir eklenti fazla işinize yarayabilir. 

Forest

Forest

Uzakta eğitimin en büyük sorunlarından birisi evde çok fazla uyarı dağıtıcı şeylerle karşılaşmamız olarak gösterilebilir. Ders çalışırken birazcık Twitter, biraz Instagram derken vakit hızlıca geçip gidebilir. Forest eklentisi ise amaç bir vakit belirlemenizi sağlıyor. Bu süreçte ağaç büyüten program, müsade verdiğiniz sitelere girmenize ihtimal tanıyor. Eğer dikkatinizi dağıtacak sitelere girerseniz de sitelere girişiniz o süre için engellenmiş oluyor.

Read Aloud

Read Aloud

Bazen bir siteye girdiğimizde uzun makaleleri okumak zor gelebilir. Read Aloud eklentisi ise sitedeki yazıları sesli okuyarak sizi büyük bir sıkıntıdan kurtarabiliyor. adeta her dilin mevcut olduğu Read Aloud eklentisinde okuma hızını ve tonunu ayarlayabiliyorsunuz. 

Video Speed Manager

Video Speed Manager

Hocalarımız bizim büyük değerlerimiz. Onları dinlemek defalarca bize bir şeyler katmıştır, ancak ara sıra azıcık yavaş konuşabiliyorlar. Bu noktada ise devreye X2 hızları giriyor. Eğer videoları süratli gitmek istiyorsanız, Video Speed Manager işinize yarayacak bir eklenti.

Peki sizlerin Burcu Ece arkadaşımızın derlediği bu başarılı eklentiler dışarıya önerdiğiniz eklentiler var mı? Düşüncelerinizi ve önerilerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top