Haber

Türk Lirası, %6 Değer Kazanımı ile Son İki Yılın En Hızlı Yükselişini Yaşadı

Türk Lirası, %6 Değer Kazanımı ile Son İki Yılın En Hızlı Yükselişini Yaşadı

Türkiye, cumartesi gününden beri epeyce hareketli bir süreçten geçiyor. Önce cumartesi günü Merkez Bankası başkanının görevden alındığını ve yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın geldiğini öğrendik. Bunun arkasında Define ve Maliye Bakanı Patent Albayrak’ın dün akşam Instagram’da yaptığı bir paylaşımla istifa etmesi, süreci daha da hareketli ışık halkası getirdi.

Hükümet yetkilileri, an itibarıyla istifa meselesiyle ilgili hiçbir yorumlama yapmadılar fakat bildiğimiz bir şey varsa o da Berat Albayrak’ın resmi olarak istifa ettiği… Çünkü kaynaklar, bilginin dürüst olduğunu zaten açıkladılar. Diğer bir deyişle de Türkiye’nin ekonomisinin yönetildiği koltuk, an itibarıyla manâsız. Fakat durum böyleyken fazla ilginç bir olay yaşandı ve Türk Lirası bugün, son iki yılın en hızlı değerlenişini yaşadı. 

Türk lirası, dolar aleyhinde yüzde 6 bedel kazandı

Dolar

Yapılan ve yapılmayan açıklamaların oluşturduğu belirsizliğe karşın Türk Lirası, haftaya önemli bir yükselişle başladı. Geçtiğimiz haftayı 8,52 seviyelerinde kapatan dolar, Asya piyasalarının açılmasıyla TL bazında önemli bir düşüş yaşamaya başladı. Son verilere baktığımız zamansa dolar-Türk Lirası paritesinin 8,05 seviyelerinde olduğunu görüyoruz. Bu koşul, doların değersizleşmesinden değil, TL’nin değerinde kazanmasından kaynaklı.

Rakamlara göre Türk Lirası, dolar karşısında yüzde 6 kadar değerinde kazanmış durumda. Bu yükseliş, son iki yılda görülmüş bir şey değildi. Hem paritenin yanı sıra BIST 100 Endeksi de yükselişte. Bloomberght’de bulunan bilgilere tarafından BIST 100, 2.7 çoğalma durumunda. Keza bankacılık endeksindeki yükseliş yüzde 5’i gördü. 5 yıl vadeli kredi temerrüt değiş tokuş (CDS) primi ise 500’ün altına inmiş durumda.

Gram altın 500 TL’nin altına düştü

Altın

Yaşanan doğaüstü süreç, gram altın fiyatlarına da yansıdı. TL’nin değerinde kazanmasına paralel olarak düşmeye başlayan gram altın, ons altının fiyatının düşmeye başlamasıyla birlikte daha da sert bir şekilde düştü. Cuma günü 535 TL seviyelerinde olan gram altın, bugün 490 TL seviyelerine düştü.

Piyasalar, Türkiye’deki haberleri olumlu karşıladı

Türk Lirası’nın böyle doğaüstü bir süreçte layık kazanması, hafta sonu gelen kararlardan kaynaklanıyor gibi görünüyor. Aslına bakacak olursak Merkez Bankası’ndaki atama değişikliği, piyasaların genellikle istediği ve onayladığı bir şey yok ama Naci Ağbal‘ın bu sabahleyin yaptığı “TCMB olarak temel amacımız fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır.” açıklaması, faiz artırımının yakın olduğunu düşündürmüş ve olumlu olarak yorumlanmış gibi görünüyor. Ayrıca, Berat Albayrak’ın demin netlik kazanmayan istifa süreci de görünen o ki piyasaları hoşnut eden bir karar. Ama bu kararla ilgili herhangi bir izah etme yapılmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istifayı kabul edip etmeyeceği, TL’nin değer seyrini derinden etkileyecek gibi görünüyor.

Comments
To Top