Haber

Türk Gençlerin Twitter’da Viral Olan “Dünya’nın Dönüşü” Konulu Tartışması

Türk Gençlerin Twitter’da Viral Olan “Dünya’nın Dönüşü” Konulu Tartışması

Dünya düz mü yahut dairesel mı? Dünya mı Güneş’in çevresinde dönüyor yoksa Güneş mi Dünya’nın çevresinde dönüyor? Dünya kendi çevresinde dönüyor mu yoksa öylece duruyor mu? Bu sorular özellikle internetin yaygınlaşması ve düz dünyacıların seslerini daha geniş kitlelere duyurmaya başlamasıyla birlikte daha da fazla sorulur oldu.

Anlaşılan o ama Dünya’nın şekli ve hareketi, Türkiye’deki bazı gençlerin de ilgisini çekmiş durumda. Zira dört gencin bir su bardağı ve cep telefonu kullanarak Dünya ile Güneş’in hareketlerini açıklamaya çalıştıkları video, sosyal medyada kısa sürede viral oldu.

Güneş'in hareketini konuşan gençler

İzleyenlerin de ayrım edebileceği üzere genç kardeşlerimizin Dünya ve Güneş’in hareketleri ile ilgili olarak epey yanlış bilgisi bulunuyor. Her şeyden önce; Güneş Dünya’nın değil, Dünya Güneş’in etrafında dönüyor

Hem yaz ve kış mevsimleri Dünya ile Güneş arasındaki mesafe farkından yok, Dünya’nın dingil eğikliği nedeniyle Güneş ışıklarının daha düşey ya da yatay gelmesiyle oluşuyor. Son olarak ise tüm gök cisimleri gibi Güneş’in de kendi etrafında döndüğünü söyleyebiliriz.

Comments
To Top