Haber

Türk Bilim İnsanı Betül Kaçar, NASA’nın Evrende Yaşam Arayışına Yön Verecek Bir Ekibi Yönetecek

Türk Bilim İnsanı Betül Kaçar, NASA'nın Evrende Yaşam Arayışına Yön Verecek Bir Ekibi Yönetecek

NASA Astrobiyoloji Programı, Arizona Üniversitesi’ndeki iki ekip de dahil almak üzere ICAR programını açmak için sekiz yeni disiplinler arası araştırma ekibi seçti. Türk bilim insanı Betül Kaçar ve Dániel Apai liderliğindeki ekipler, 40’ı aşkın önerisi arasından seçildi.

NASA’dan yapılan yazılı açıklamada, bu ekiplerin araştırmalarının genişliği ve derinliğinin kozmik kökenlerden gezegensel sistem oluşumuna, yaşamın kökenlerine ve evrime ve Dünya’nın ötesinde yaşam arayışına değin olan astrobiyoloji araştırmaları yelpazesini kapsadığı belirtildi.

Türk bilim insanı Betül Kaçar, NASA’nın yeni projesine önderlik edecek:

2017 yılından bu yanlamasına Arizona Üniversitesi Gökbilim ve Moleküler Hücreli Biyolojisi alanında incelemeler yürüten Türk astrobiyolog Betül Kaçar da NASA’nın bu yeni projesinde büyük ve kayda değer bir rol oynayacak.

Haberi Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla duyuran Kaçar, paylaşımında “Çok hoş bir haberi paylaşmak istiyorum. Projemiz NASA’nın yeni oluşturduğu astrobiyoloji merkezlerinden biri olarak seçildi. Önümüzdeki 5 yıl boyunca evrendeki hayat arama çalışmalarına istikamet verecek 12 araştırma grubundan oluşan bir ekibi yöneteceğim” ifadelerini kullandı.

NASA, erken Dünya biyolojisi ve biyojeokimyasına ilişkin çalışmalar yürütmek ve Güneş sistemimiz dışındaki hangi yakın gezegenlerin yaşama konut sahipliği yapmaya uygun olabileceğini keşfetmekle görevli iki büyük yeni araştırma ekibi ayarlamak için UArizona astrobiyoloji araştırmacılarına takriben 12 milyon dolar verdi.

Comments
To Top