Haber

Türk Araştırmacılar, Koronavirüsün Bir Başka Olası Belirtisini Keşfetti

Türk Araştırmacılar, Koronavirüsün Bir Başka Olası Belirtisini Keşfetti

Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, koronavirüsün bugüne dek ayrım edilmemiş bir belirtisini ortaya çıkardı. Araştırmacılara göre testis ağrısı da koronavirüsün belirtileri aralarında yer alabilir.

Yaz aylarında, 49 yaşındaki ve adı açıklanmayan bir birey, testislerinin sol tarafında şişlik ve sızı sebebiyle tıbbi destek istedi. Hastayı çeşitli testlere bağlı tutan doktorlar, herhangi bir ürolojik rahatsızlık ya da hastalık nedeni bulamadı.

Koronavirüs semptomu göstermedi

testis ağrısı

Yapılan testlerde hastanın testisinde dokununca ağrı oluştuğu oysa sıra dışı bir şişkinlik veya cerahat gözükmediği tespit edildi. Hastanın enfekte bir vakayla teması olduğu belirlendikten daha sonra COVID-19 testine sokuldu. Testin sonuçları fazla çıkarken, hastada kuru öksürük, ateş ve nefes darlığı gibi semptomların hiçbirinin görülmediği belirtildi.

Hekim Mehmet Özveri ve ekibi tarafından ele alınan vakada elde edilen veriler, Urology Case Reports adlı dergide yayımlandı. Bu çalışmaya kadar testis ağrısının kimsesiz koronavirüs semptomu olduğu açıklandı. Bu egzersiz ile koronavirüsün nasıl bambaşka şekillerde tutulabileceği gösterilmiş oldu.

Konuyla ilgili izah etme yapan Doktor Özveri, “COVID-19 solunum organlarına saldırgan viral bir hastalıktır. Oysa, bizim vakamızda olduğu gibi, bazı hastalarda akciğer dıştan değişik organlara da zarar verebildiği görülüyor. Nedeni anlaşılmayan genital rahatszılıklar gösteren kişilerin tedavisinde corona virüsten şüphelenilmesi kritik bir ağırlık taşıyor” dedi.

Koronavirüs yalnızca solunum sistemini gaye almıyor

covid 19

Testis ağrısı çeken kişinin, ağır bir rahatsızlık geçirmemesine karşın 24 gün her tarafında hastanede çare edildiği belirtildi. Tedavinin 5 jurnal kısmında, sıtma ilacı olan hidrokloroksin kullanılırken dağıtılmış antibiyotikler de verildi.

öte yandan hastalığın testislerde nasıl barındabildiği konusu ise henüz açıklığa kavuşmuş değil. Araştırmacıların üstünde durduğu iki alternatif senaryodan ilkine tarafından, virüsün vücuda tutunmasını karşılayan ACE2 reseptörleri testislerde de fazla sayıda olduğu için virüs bu bölgede tutunabiliyor. Bir diğer alternatif ise virüsün kan dolaşımı aracılığıyla testislere ulaşmış olması.

Comments
To Top