Haber

Tüm Marmara Bölgesini Etkileyecek ‘Katil Fay’ Hakkında Ürküten Açıklama

Tüm Marmara Bölgesini Etkileyecek ‘Katil Fay’ Hakkında Ürküten Açıklama

İki hafta önce gerçekleşen ve 115 vatandaşımızı kaybetmemiz, 1034 vatandaşımızın da yaralanmasıyla sonuçlanan İzmir depreminin arkasından uzmanlardan yeni talimat gelmeye devam ediyor. Son olarak Yerbilim Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Jeoloji Yüksek Mühendisi Engin Er, ‘katil fay’ olarak isimlendirilen Kuzey Anadolu fay hattı ile ilgili huzursuz eden açıklamalarda bulundu.

Kuzey Anadolu fay hattının Marmara Denizi içinden ve Güney Marmara üzerinden geçen 3 büyük ve faal kolunun bulunduğunu hatırlatan Engin Er, bu faylar üstünde gerçekleşmesi beklenen depremin 7-7.5 büyüklüğünde olacağını ifade etti. Er, katil fay olarak da isimlendirilen fay kollarının kırılması halinde Marmara Denizi’nde tsunami etkisi yaratacağını da sözlerine ekledi.

“Güney Marmara’yı etkileyecek olan deprem, bütün Marmara Bölgesi’ni etkileyecek”

deprem haritası

Kuzey Anadolu fay hattı üstünde gerçekleşecek olası bir depremin, bütün Marmara Bölgesi’ni etkileyeceğini açıklayan Engin Er, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Güney Marmara’yı etkileyecek olan depremlerden biri de tüm Marmara Bölgesi’ni etkileyecek olan depremlerden bir tanesidir. O da Kuzey Anadolu fay hattının kuzey kolu olarak adlandırılan ve zaman zaman İstanbul depremi olarak yanlış isimlendirilen fay hattı üstünde oluşabilecek bir depremdir. Yaklaşık 7-7.5 aralarında olabilecek bir deprem. 

7’nin üzerinde olacağı ve 7.5’e kadar çıkacağı değerlendiriliyor. Tarihsel dönemlere baktığımızda Marmara Denizi içinden geçen faylarda 1766-1509’da 7 ve 7.5 büyüklüğünde depremle olmuş ve oluşan depremler yalnızca Marmara Denizi civarda yok Avusturya, İtalya gibi ülkelerde hissedilmiş depremlerdir. Bu depremlerin tekrarlama periyoduna baktığımız zaman 1999 depreminden sonradan sismik haylazlık olarak adlandırılan yerde oluşabilecek depremin büyüklüğü de tekrar 7.5 büyüklüğüne dek varabileceği söylenebilir. 

“Tsunaminin Bursa’nın Gemlik, Mudanya, Balıkesir’in kenar ilçelerini, etkilemesi bekleniyor”

deprem haritası 2

Burada oluşacak olan bir depremin bütün Marmara Denizi’ne kıyısı olan il ve ilçelerde hissedilmesi beklenmektedir. Burada oluşacak olan zelzele bununla beraber tsunami etkisi de gösterebilecek bir depremdir. İzmir’de oluşan deprem fiilen sıradan atımlı, olağan fay olarak adlandırdığımız bir fay çeşididir. 

Marmara Denizi’ndeki fay, doğrultu atımlı fay olmasına karşın, doğrultu atımlı faylarda heyelan beklenmez fakat Marmara Denizi içerisinde bulunan gevşek zeminlerin bu depremle beraber hareket etmesi beklendiğinden ve bu kütle hareketi içerisinde oluşabilecek tsunaminin Bursa’nın Gemlik, Mudanya, Balıkesir’in kenar ilçelerini, Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan tüm illerin kenarlarında etkisini göstermesi beklenen bir tsunami etkisi olacaktır. Dolayısıyla burada oluşabilecek bir deprem Güney Marmara’yı etkileyecek”

“Kuzey Anadolu fay hattının orta kolu üzerinde oluşabilecek 7 büyüklüğünde bir zelzele beklenmekte”

deprem haritası 3

Depremlerde binaların yıkılıp yıkılmamasının binanın sağlamlığı kadar deprem hemencecik meydana çıkan enerjinin büyüklüğü, deprem olan noktaya yer alan mesafe, zeminin özellikleri gibi faktörlere de tabi olduğunu bildiren Engin Er, etkin fay hatları üzerine deprem yapılmaması gerektiğini dile getirdi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

“Kuzey Anadolu fay hattının orta kolları olarak adlandırdığımız İznik Gölü’nün güneyinden başlayıp Gemlik’te bir kaç kola ayrılan, Orhangazi fayı olarak devam eden, Mudanya’nın denizle birleştiği noktanın kenarından geçip Karacabey’e doğru aralıksız Kuzey Anadolu fay hattının orta kolu üstünde oluşabilecek 7 büyüklüğünde bir deprem beklenmekte. 

Burada oluşabilecek bir depremin yeniden Güney Marmara’yı etkileyeceği bekleniyor. Üçüncü bir deprem kolu olarak da Kuzey Anadolu fay hattının güney kolu olarak adlandırdığımız İnegöl’den başlayıp Şimşek, Osmangazi, Nilüfer’den gelip Uluabat’a doğru devamlı fay hattıdır. Burada da, tarihsel dönemlerde oluşan depremlere baktığımız zamanda 7-7.2 büyüklüğünde bir deprem üretme potansiyeli var. 

Burada oluşabilecek yer sarsıntısı de sahiden Güney Marmara’nın tamamını etkileyecek özellikte bir zelzele. Binaların yıkılmasına sebep olan etmen sadece zelzele değildir. Meydana Çıkan enerjinin büyüklüğü, deprem olan noktaya bulunduğumuz yerin uzaklığı, bulunduğumuz zeminin özellikleri gibi faktörler binaların yıkılmasındaki asıl sebeplerden birkaç tanesi.”

“İzmir depremine 30 kilometre mesafede olan Seferihisar’da yıkım olmadı, 70 kilometre uzaklıktaki Bayraklı’da facia oldu”

deprem haritası 4

Depremlerin doğal bir durum olduğunu, tedbir alınmadığı takdirde ise doğal afete dönüştüğünü açıklayan Engin Er, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“İzmir depremine 30 kilometre mesafede olan Seferihisar’da felaket olmadı. Deniz kenarında olduğu için ufak çaplı tsunami yaşandı. Bayraklı ilçesi ise, depremin merkez üssüne 70 kilometre uzaklıkta olmasına karşın burada facia ve can kaybı oldu. Benzer şekilde Bursa’ya ve Güney Marmara’ya baktığımız süre, bazı zeminlerin depremi büyütme özelliği olduğunu görüyoruz. Tıpatıp Bayraklı’da olduğu gibi. 

Bursa’nın Osmangazi, Şimşek gibi ilçelerinde, buradan devam ettiğimizde Çanakkale’ye değin sıvılaşma özelliğini belirten zeminler var. Dolayısıyla depremin oluş yeri, depremden meydana çıkan enerjinin büyüklüğü, bulunduğumuz yerin depremin odak merkezine uzaklığı, bulunduğumuz zeminin sıvılaşma özelliği gösterip göstermemesi gibi faktörler bir arada değerlendirildiğinde, bunların negatif olarak değerlendirdiğimiz zaman, doğal olayların doğal afetlere dönüşmesi beklenen bir durum haline gelmektedir. Bilhassa Güney Marmara’yı ve Marmara Bölgesi’nin tamamını etkilemesi beklenen, devletin devlete ait kurumlarının açıkladığı, etkin, diri, canlı fay olarak adlandırdıkları, insanlara etkisi bakımından da katil fay olarak isimlendirilen bu üç fay hattı üstünde oluşabilecek bir depremin Marmara’yı ve Güney Marmara’yı etkilemesi beklenmektedir.”

Comments
To Top