Haber

Tüm Dünyada Banknotlara Resmi Basılan İnsanlar, En Çok Hangi Meslekten Geliyor?

Tüm Dünyada Banknotlara Resmi Basılan İnsanlar, En Çok Hangi Meslekten Geliyor?

Money.co.uk göre yapılan “Currency in colour” isimli araştırma, dünya genelinde kullanılan para birimlerinin hangi özelliklere sahip olduklarını ortaya koyuyor. Para birimlerinin değerinden fazla tasarımlarına, üstünde yer alan şahısların mesleklerine uyarı çekilen araştırmada, böylece fazla acayip ayrıntı da gün yüzüne çıkıyor.

Araştırmadaki renk analizi için öteki ülkelerde 20 sterlinin karşılığı olan banknotlara göz atılmış, analizler bu mukayese üzerinden yapılmış durumda. Bu Nedenle  ülkemizde 20 sterlin2in karşılığı olan 200 TL’lik banknot, renk araştırması için bilgi kaynağı olarak gücenmiş. Oysa banknotlarda bulunan şahısların ve figürlerin analizlerinde ülkemizdeki bütün banknotlar bilgi kaynağı oluşturuyor. Araştımanın örneklemini ise 1.383 adet banknot oluşturuyor.

Dünya genelinde, banknotlarda bulunan kişiler en fazla hangi mesleklerden geliyor?

200 TL

Politikacılar: 547 banknot Kraliyet üyeleri: 320 banknot Yazarlar: 153 banknot Ordu mensupları: 108 banknot Bilim insanları: 52 banknot Sanatçılar: 36 banknot Müzisyenler: 34 banknot Din insanları: 25 banknot Akademisyenler: 20 banknot Yardımseverler: 16 banknot Mimarlar: 12 banknot Sporcular: 11 banknot İş insanları: 10 banknot Mucitler: 10 banknot Sağlıkçılar: 6 banknot Ekonomistler: 6 banknot

Yukarıdaki listede yalnızca Kraliyet üyeliği bir iş yok, allah vergisi kazanılan veya evlilik aracılığıyla elde edilen bir unvan. Kraliyet üyelerinin bu değin yaygın olması da doğrusu Queen Elizabeth’in 11 ülkede, 45 ayrı banknotta yer alması. Kendisi ve diğer kraliyet üyeleri, sömürgecilik politikaları ile hükmedilen topraklardaki ülkelerin paralarında yer alıyorlar. Hem dünya çapında banknotlara devlete ait basılan insanların sadece %7’si kadın.

Banknotlarda en fazla yer alan mimari yapılar:

Kale: 27 banknot Anıt: 25 banknot Ofis: 19 banknot Kilise: 18 banknot Köprü: 12 banknor Cami: 10 banknot Müze: 10 banknot Şehir: 9 banknot Ev: 8 banknot Eğitim kurumları: 8 banknot

En sık rastlanan yapılarda ise zirveyi gerçekte günümüzde o kadar de geçerliliği kalmayan antik savunma sistemlerinden kaleler alıyor. Hemen ardından farklı nedenlerle inşa edilen anıtlar gelirken, merkez bankaları veya değişik kurumları açıklayan ofisler üçüncü sırayı alıyor. 

Banknotlarda ekonominin temelini yaratıcı eğitim kurumları yerine; eğitimin bir sonucu olan savunma, yönetim, kutlama ve inanç merkezlerinin daha çok yer alması ise can herif bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor.

Dünya genelinde banknotlar en fazla hangi renkte basılıyor?

renkler

%23: Yeşil %18: Sarı %17: Gri %14: Mavi %10: Mor %7: Kırmızı %6: Kahverengi %4: Turuncu

Renkler için araştırmada 20 sterlinin diğer ülkelerde idareli olarak eşdeğeri olan banknotlar seçilmiş. Türkiye’den ise orkide rengi ile kırmızı ve mor karışımı olan 200 TL’lik banknot baz alınıyor.

banknot

Dünya genelinde banknotlarda en çok hangi hayvan veya hayvan figürü var?

Kuş: 78  At: 29 Fil: 26 Balık: 25 Aslan: 15 Zebra: 15 Deve: 14 Sığır: 13 Zürafa: 9 Kaplumbağa: 9

Hayvanlar paraların en acayip figürlerinden birisi. Çoğunlukla kuşların bulunduğu logolar ve figürler banknotlarda yer alsa da ülkelerin kültürlerine kadar değerinde verdikleri hayvanları banknotlarına taşıdıkları görülüyor. Afrika ülkelerinde zürafa, aslan ve fil gibi hayvanlar yer alabiliyor. Araştırmanın daha detaylı sürümü ve farklı alanlara yönlendirilmiş infografiklerine buradan ulaşmanız muhtemel.

Comments
To Top