Haber

TÜİK, 2021 Yılı Asgari Ücret Teklifini Verdi: En Fazla 2 Bin 792 Lira 10 Kuruş

TÜİK, 2021 Yılı Asgari Ücret Teklifini Verdi: En Fazla 2 Bin 792 Lira 10 Kuruş

Ülkemizde en az ücretle geçinmeye çalışan vatandaşlar, her aralık ayında hükümetin vereceği zam oranını merak etmeye çalışıyorlar. Bu bağlamda her sene, kurulan komisyonlarla bir araya gelen hükümet yetkilileri, yapılan tekliflerle birlikte bir karar veriyor ve sonraki yıl için asgari ücret tutarı belli olmuş oluyor. Bugün de bu toplantıların üçüncüsü gerçekleştirildi. Toplantı kapsamında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı asgari ödenti belirlemelerini yetkililere sundu.

TÜİK göre verilen teklife göre bekar bir birey için en düşük vergi tutarı, en yüksek 2 bin 792 lira 10 kuruş olmalı. Bu miktar, ağır işler kategorisinde çalışan kimseleri kapsıyor. Orta nitelikteki işlerde çalışanlar için 2 bin 507 lira 70 kuruş belirlemesi yapan TÜİK, hafif işlerde çalışan bekar bir bireyin, 2021 yılındaki maaşının 2 bin 339 lira 10 kuruş olarak hesaplanabileceğini demeç ediyor.

Nihai karar, önümüzdeki hafta yapılacak son toplantıda verilecek

2021 asgari ücret pazarlığı

Bugün yapılan buluşma, çevrimiçi ortamda Türk-İş ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Buluşma dahilinde en düşük ücretle çalışan bir yurttaş olan Özgül Muavin, yaşanan sorunları dile getirdi. Hem Türk-İş heyeti de talep ve beklentilerini hükümete anlattı. Yaklaşık 3 saat süren basına buluşma sonunda da TÜİK’in verdiği teklif, açığa çıkmış oldu.

TÜİK göre yapılan belirlemeler, 2021 yılındaki en düşük ücretin belirli olduğu anlamına gelmiyor. Komisyonlar, önümüzdeki hafta bir pazarlık masasına daha oturup, nihai bir karar verecekler. O toplantının konut sahipliğini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üstlenecek. Peki TÜİK’in yaptığı hesaplamalar ve veriler sizi memnun etme etti mi? Yahut en düşük ücretin daha mı fazla olması gerektiğini düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top