Haber

TTB Üyesinden “Genetik Yatkınlık Testi” Tepkisi: Yaptırmayın, Paranızı Kaptırmayın”

TTB Üyesinden "Genetik Yatkınlık Testi" Tepkisi: Yaptırmayın, Paranızı Kaptırmayın"

2020 yılını koronavirüs pandemisi aşağı geçirmiş olsak da hastalığa dair az önce çok artı bilgiye sahip değiliz. Hastalıkla ilgili yapılan bilimsel çalışmalarda her gün bir başka ayrıntısıyla uğraşma, bir başka kayda değer nokta ortaya çıkıyor.

genel olarak hastalığın kişileri nasıl etkilediği üzerinde genetik faktörler de rol oynuyor. Ülkemizde de bazı özel hastaneler, Covid-19‘u şahısların hafif mi ağır mı geçireceğine yönelik olarak Kalıtımsal Aşinalık Testi adı altında bir uygulamaya başladı.

Herkes koronavirüsü aynı şekilde geçirmiyor

covid test

Koronavirüsün herkesi benzer şekilde etkilemediği biliniyor. Bazı kişiler için rahatsızlık çok ağır olabilirken bir takım kişiler ise hiç belirti bile göstermeyebiliyor. Bir Takım özel hastaneler bu durumu adeta fırsata çevirdi. Hastalığın ağır geçmesinin sebebi olarak, görevi virüslerin vücutta yayılımını önlemek olarak açıklanan Müşteri 1 İnterferon azlığını gösterdi.

Bir hastanenin açıklamasında  “Kandan bakılan genetik bir deneme ile bu konuda şimdiye değin bilimsel olarak gösterilmiş tüm gen ve varyasyonların incelenmesi sağlanarak, hastalığı kimlerin ağır kimlerin hafif şekilde geçireceği belirlenebiliyor” ifadeleri yer aldı.

Koronavirüs ile genler aralarında bir ilişki olduğu açıklama edilirken, bazı bilimsel dergilere de atıfla “Bireylerin kalıtımsal yatkınlığı ve geçmişi, bu hastalığın seyri konusunda önemli ipuçları vermektedir” denildi.

TTB üyesinden tepki

covid 19

Türk Tabipleri Birliği (TTB) COVID-19 İzleme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Osman Elbek, Twitter adresinden yaptığı paylaşımla vatandaşları uyardı. Elbek, bu testleri “Bilimsel bilginin kötüye kullanımı” olarak niteledi.

Elbek, yaptığı paylaşımda “Kimi özel hastanelerin COVID’in kimde hafif, kimde ağır geçeceğini öngörmek için önerdikleri “Genetik Yatkınlık Testi” bilimsel bilginin kötüye kullanımıdır.

Akla Yatkın bir ülkede sıhhat otoritesi bu para tuzağına izin vermez.

Ciddiye almayın, yaptırmayın, paranızı kaptırmayın.” ifadelerini kullandı.

Özel hastaneler, bu testin %99 isabetli olduğunu savunuyor. Ayrıca kişilerin kalıtımsal olarak hastalığı hafif atlatmaya yakın olmalarının da yakalanmayacakları anlamına gelmediğini ve önlem almaları gerektiğini belirtiyor. Konuyla ilgili olarak siz ne düşünüyorsunuz?

Comments
To Top