Haber

TTB Genel Sekreteri, Çin Aşısının Ne Kadar Güvenli Olduğu Sorusunu Cevapladı

TTB Genel Sekreteri, Çin Aşısının Ne Kadar Güvenli Olduğu Sorusunu Cevapladı

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, bugün yaptığı açıklamada ülkemizdeki koronavirüs aşılamalarının başlayacağı tarihi paylaşmıştı. Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada koronavirüs aşısı için Çin merkezli Sinovac ile anlaştıklarını, ilk aşıların 11 Aralık günü uygulanacağını belirtti.

Lakin yapılan açıklamanın ardından vatandaşlar, Çin aşısı ‘Coronavac“e güvenmediklerini dillendirmeye başladı. Çoğalan bu kesin olmama durumunun arkasında Çin aşısının da sahiden ne dek güvenilir olduğu merak edilir oldu. İşte bu soruya cevap Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut kadar verildi.

Çin aşısı ne kadar tehlikesiz?

çin aşısı

DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE’ye konuşan Prof. Dr. Vedat Bulut, Çin’den gelecek aşının güvenliği hakkında konuştu. Vedat Bulut, hakkında farklı alanlara yönlendirilmiş spekülasyonların yapıldığı aşı hakkında rahatlatıcı ifadeler kullandı. Vedat Bulut, aşının dünya çapında lisanslanan diğer aşılar dek tehlikesiz olacağını aktardı.

Vedat Bulut, yaptığı açıklamada lisanslama yapan kuruluşların belgelendirmelerinde güvenlik aralıklarının fazla sıkı peşine düşüp takip edildiğini, güvenlik testlerinin büyük bir hassasiyetle yapıldığını ifade etti. Bulut, lisanslama aşaması tamamlanan her aşının benzer derecede güvenli olduğunu ekledi. Vedat Bulut, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“derhal ipi göğüslemeye yakın iki işyeri gözüküyor. Biz işyeri isimlerini ahlak açıdan vermiyoruz ama birisi Amerikan-Alman ortaklığı biri Çin’den gelen aşı. Bunlar lisanslamalarını daha önce yapacaklar gibi gözüküyor. Bu aşıların lisanslamaları tamamlandıktan daha sonra güvenilir olduğunu bilmemiz gerekiyor çünkü belgelendirme standarttır. Somurtkan takdirde zaten lisans verilmez. Bu yüzden şu aşı kötüdür şu aşı iyidir diyebilecek durumda değiliz.

Ülkemizde ilk olarak 11 Aralık günü başlayacak aşılama çalışması ve Çin aşısı hakkında daha fazla detaya varmak için üstteki haberimize göz atabilirsiniz.

Comments
To Top