Haber

TSMC, Akıllı Telefonlar İçin 3nm İşlemciler Üretmeye Başlayacağı Tarihi Açıkladı

TSMC, Akıllı Telefonlar İçin 3nm İşlemciler Üretmeye Başlayacağı Tarihi Açıkladı

Tayvan merkezli TSMC, dünyanın en büyük çipset üreticilerinin başında geliyor. Şirket; Apple, AMD ve Intel gibi dev isimlere, gelişmiş teknolojilere dayalı yongalar üretiyor. 2020 yılının birincil çeyreğinde 5 nanometre mimarisine dayalı çip üretimine başlayan TSMC’nin bir sonraki hedefi, daha enerjik fakat daha eksik enerjiye ihtiyaç duyan çipler üretmek.

TSMC, önümüzdeki dönem 3 nm mimarisine dayalı yonga setleri üretmeye başlayacaklarını ve bunun için çalışmalara başlandığını dile getirdi. Yeni çiplerin, daha yüksek performans ve daha düşük kuvvet tüketimine sahip olması bekleniyor.  

3 nm mimarisine dayalı çipler, Fin-FET teknolojisi ile üretilecek

tsmc 3 nm çip

TSMC, 2018’de 7 nm’lik, 2020’de ise 5 nm’lik çip üretimine başlamıştı. Hatta Apple da A14 Bionic yonga setlerinde uygulamak üzere TSMC’nin 5 nm mimarisine dayalı çiplerini seçim etmişti. TSMC, 3 nm’lik çip üretimi ile 5 nm çiplerinde göstermiş olduğu başarıyı bir üst seviyeye taşıyacaklarını belirtti. 

Şirketin CEO’su Wei Zheija, yapmış olduğu açıklama 3 nm çip sürecinin sorunsuz ilerlediğini ve çiplerin, önceki nesillerde olduğu gibi yeniden Fin-FET teknolojisi ile üretileceğini söyledi. Şirket, deneme sürecine 2021 yılında başlayacak. 2022 yılının ikinci yarısında ise süratli üretime başlanılması hedefleniyor. İşler yolunda giderse, 3 nanometre mimarisine dayalı çipler, 2023 yılında piyasaya çıkacak. 

Şirket, Tayvan’da kurmuş oldukları fabrikada üretecekleri çiplere, 3nm Plus adını vereceklerini duyurdu. 3 nanometre mimarisine dayalı çiplerinin birincil müşterisinin Apple olacağının da altı çizildi. Bu da Apple’ın, 2022 yılından itibaren üreteceği cihazlarda, 3 nm’lik yonga setleriyle karşılaşabileceğimizi gösteriyor.  

Comments
To Top