Haber

Trump’ın Twitter’dan yasağı, internetteki yayınlarda nihai bağlantı çürümesi durumunu yaratıyor

Trump'ın Twitter'dan yasağı, internetteki yayınlarda nihai bağlantı çürümesi durumunu yaratıyor

Twitter Cuma günü Başkan Trump’ı platformundan daimi olarak yasakladığında, son on yılda realDonaldTrump hesabından çıkardığı binlerce tweet silindi. Diğer hesaplardan gelen realDonaldTrump tweet’lerinin retweetleri artık bunun yerine “bu tweet kullanılamıyor” mesajı gösteriyor.

Ancak, Trump’ın orijinal tweet’lerinin gömülü halleri bundan böyle internetteki makalelerde eski benliklerinin gölgeleri olarak gösteriliyor, bazıları sadece eski tweet’in metni dahil, diğerleri manâsız gri kutular olarak.

< Temas çürümesi olarak bilinen bu efekt, görüntüler ya da içerik silindiğinde ya da başka şekilde kırıldığında gerçekleşir, bu nedenle bağlantılar, ister tweet, ister video veya web sayfası olsun, orijinal hedefe geri dönmez. Birçok durumda, ölü bir bağlantı görsel olarak çekici olmayan bir rahatsızlıktır, oysa temas çürümesi yasal alıntılar laf konusu olduğunda sorun yaratabilir. Harvard Üniversitesi göre 2013 yılında yapılan bir araştırma, Yüksek Duruşma kararlarında atıfta bulunulan hiper bağlantıların az daha yarısının bozuk olduğunu buldu.

Bağlam için, işte her şeyi başlatan Twitter CEO’su Jack Dorsey’in tweet’i. Üzerine tıklarsanız, sizi Twitter’daki sayfasına götürür.

twttr’imi kuruyorum

– jack (@jack) 21 Mart 2006

Trump’ın tweetleri ayrıntılarıyla internetten gitmedi; Başkanın tweet’lerinden bazıları Başkanlık Kayıtları Yasası (Twitter’dan 40 küsur yıl öncesine dayanıyordu) dahilinde saklanmalı ve egemen bir geliştirici tarafından oluşturulan tweet’lerinin sıralanabilir bir arşivi var. Ve çoğu internet kullanıcısı, eski, güncellenmiş veya silinmiş içerik ararken asistan olabilecek, kayıtlı aniden mevcut olan milyonlarca web sitesinin hemen olan görüntüsünden oluşan bir kütüphane olan İnternet Arşivi Wayback Makinesi’ne aşinadır. Ayrıca, 2017’nin covfefe anı gibi manâlı olayları kendinize gerçekte andırmak istemeniz durumunda, politikacıların silinmiş tweet’lerini gelecek nesillere saklayan bir site olan Politwoops da var.

Twitter, ilk olarak 2012’de kullanıcılara izin veren gömülebilir tweet’leri tanıttı Tweetleri blog gönderilerinde ve makalelerde sitenin kendisinde göründükleri gibi görüntülemek için. Facebook, Snapchat, YouTube ve Instagram da bir süredir gömülebilir gönderilere ve içeriğe müsade verdi. Fakat internetteki her şeyde olduğu gibi, içerik bağlantıları sadece içeriğin kendisi olduğu sürece yaşar. Ve gitgide daha pozitif platform, dışarı giden başkanın internetteki varlığını dışladıkça veya başka bir şekilde kısıtladıkça, içeriğinin önceden olduğu yerde daha artı ölü bağlantılar göreceğiz.

Comments
To Top